<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=124872" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Радев след ср...

Доброволният резерв на армията е запълнен едва на 15%

06 Април 2022
0 3965

Според “Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2032″, числеността на доброволния резерв е 3000 души. Към март 2022 г. заетите длъжности на доброволния резерв са 15%”. Това съобщиха от Министерството на отбраната. Това означава, че той наброява 450 души, пише Дневник.

Със заповед на служебния министър на отбраната Георги Панайотов от 25 ноември 2021 г. са обявени 1564 длъжности за служба в доброволния резерв. Те са:

  • Сухопътните войски – общо 1344 длъжности;
  • Централно военно окръжие – общо 202 длъжности;
  • Военноморските сили – общо 18 длъжности;

Ето кои държави имат най-голяма армия (графика)

Кандидатите могат да подават документи до 28 октомври 2022 г. Договорът на резервиста е до 5 г. През тях той получава по една месечна заплата на година за званието и длъжността, за която е сключен.

Всеки резервист, по закон, може да бъде призован на активна служба за подготовка през годината за срок до 25 дни. Това време се зачита за трудов стаж от първа категория, като резервистът е с всички права на военнослужещ. Той ще получи заплата за дните на активна служба.

Резервистите трябва да са български граждани, годни, неосъждани, с подходящото образование.

Те сключват договор с министъра на отбраната или оправомощено от него длъжностно лице и получават финансово възнаграждение за службата си. Аналогични са разпоредбите по отношение на собствениците на техника, желаещи да я предоставят за потребностите на доброволния резерв.

Доброволният резерв на армията е запълнен едва на 15%
NATO

Кой е българинът, обучавал украинската армия? (видео)

Резервът има две съставни части – доброволен резерв и запас. Запасните са български граждани, които се водят на военен отчет и не са сключили договор за служба в доброволния резерв. На отчет в запаса не се водят всички мъже, годни да носят оръжие.

Те трябва да отговарят на едно от следните условия:

  • да са били на военна служба
  • завършили са успешно курс по военна подготовка
  • били са част от структури от другите сили от системата за национална сигурност
  • да притежават гражданска специалност, необходима за военните формирования от въоръжените сили.

Службата в доброволния резерв се разделя на:

  • активна служба – която включва период от време, през който резервистът се извиква за изпълнение на задачи в състава на военните формирования от въоръжените сили или за придобиване на военна подготовка, за обучение в курсове за повишаване на квалификацията или за преквалификация;
  • разположение за активна служба – период от време, през който резервистът не е извикан на активна служба, но е в готовност за нейното изпълнение.
Каква е числеността на Българската армия

Българската армия модернизира автоматите си “Калашников” (видео)

Краят на задължителната военна служба в България настъпи през 2007 г. Тогава правителството одобри проект на Закон за резерва на въоръжените сили.

Според програмата за развитие на отбранителните способности до 2032 г., въоръжените сили трябва да имат обща численост не по-малка от 43 000 души. Към тях влизат и други структури като ВМА, военен университет, военна полиция, разузнаване и т.н.

Доброволният резерв на армията е запълнен едва на 15%
NATO

Военната служба в мирно време се изпълнява като професия в Министерството на отбраната, в Българската армия, в структурите на пряко подчинение на министъра на отбраната, както и в други държавни органи и ведомства. На военна служба се приемат българи с висше образование по специалността, за която кандидатстват, не са по-възрастни от 40 години, годни са и неосъждани.

Броят на служещите в Българската армия продължава да бъде национална тайна

Последните официални данни датират отпреди 12 години. Дневник не получи информация и за броя на т. нар. “запасняци”. Без конкретен отговор остана и запитване за числеността на авиацията. Единствено беше съобщено, че “броят на бойните самолети и зенитно-ракетни комплекси са достатъчни за изпълнение на мисиите по отбрана на националната сигурност”.

Армията на Украйна срещу тази на Русия: по-малка, но опитна, мотивирана и подкрепяна

На пресконференцията, на която представи 9 приоритета в работата си, министърът на отбраната Драгомир Заков коментира че със сигурност за военнослужещите не е приятно да работят с техника, която е използвана от дядовците и бащите им. Според него трябва да бъдат повишени и заплатите в сектора, като това е един от приоритетите преди актуализацията на бюджета, която предстои през лятото.

България е в процес на модернизация на военновъздушните сили

Доставката на първите 8 самолета F-16 от САЩ се очаква през 2025 г., по думите на министър Заков. Бе поискана и оферта за още 8 самолета F-16 Block 70, с които да се окомплектова ескадрила, способна да извършва оперативни дежурства по еърполисинг в рамките на НАТО. САЩ вече одобриха продажбата им за близо 1.7 млрд. долара, които вероятно ще могат да бъдат платени на лизинг, тъй като първата сделка за изтребителите допринася за добро досие. Тепърва предстоят преговори за конкретен договор. Окончателното решение за евентуална сделка трябва да е на Народното събрание.

Към 1989 г. числеността на армията е около 150 хил. души. Според Бялата книга за отбраната, изготвена от първия кабинет Бойко Борисов, през 2010 г. тогавашната численост на Въоръжените сили е била 44 100 души. Българската армия пък общо е наброявала 34 500 човека. По неофициални данни към миналата година е около 20 хиляди души.

Доброволният резерв на армията е запълнен едва на 15%
NATO

Припомняме, че това не са всички военни, на които страната може да разчита. Според чл.5 от Вашингтонския договор, когато страна от НАТО е нападната, това се смята за нападение и срещу всички останали.

Готова ли е Българската армия да реагира при кризи? (видео)

Кога се мобилизират резерв и запас

Според Закона за въоръжените сили от часа и деня на обявяване на положение на война или на военно положение започва военновременната служба на:

  • военнослужещите и служителите от определени структури;
  • резервистите на активна служба във въоръжените сили;
  • курсантите.
Задължително се мобилизират и редки специалисти като лекари

Резервистите на разположение за активна служба и запасните се смятат на военновременна служба от момента на оповестяването им от органите по военния отчет. Хората, които не са положили военна клетва, военновременната служба започва след полагането на клетвата. За срока на военновременната служба военнослужещите, резервистите, запасните и техните семейства не могат да бъдат принудително изваждани от жилищата, в които живеят.

Обявяването на военно положение е уредено в Закона за отбраната и въоръжените сили на страната. То става с указ на президента или с решение на депутатите от Народното събрание. Гражданите се информират по всички средства за масово осведомяване. Военно положение се обявява в два случая. Ако има нападение срещу страната, или при необходимост от неотложно изпълнение на международни задължения. При внезапно въоръжено нападение пък не се чака обявяване на военно положение.

След КСНС: Българската армия няма нито кадри, нито пари (видео)

С промени в закона от края на 2020 г. пределната възраст за служба в доброволния резерв стана:

– войниците (матросите) – 55 години;
– сержантите (старшините), офицерските кандидати, младшите офицери и старшите офицери – 60 години;
– офицерите с висши военни звания – 65 години.

Със същата актуализация пределната възраст за водене на военен отчет и служба в запаса става:

– войниците (матросите) – 55 години;
– сержантите (старшините), офицерските кандидати и младшите офицери – 60 години
– старшите офицери – 62 години;
– офицерите с висши военни звания – 65 години.

На мобилизация в случай на война и извънредно положение подлежат не само мъже, но и жени.

Ето коя е държавата с най-мощна армия в света

Доброволният резерв на армията е запълнен едва на 15%
NATO

“Честитките” от военните, които разбуниха духовете в дните около началото на войната, всъщност са за рутинна годишна сверка на данните в информационните масиви, които военните поддържат за всички, подлежащи на свикване под знамената при обявяване на война, военно или извънредно положение

Съгласно Закона за резерва на въоръжените сили на България военните окръжия, които се намират във всеки областен град, изпълняват дейности на основание “Наредба за военния отчет на български граждани и техника за мирно и военно време”. Според информация от Министерството на отбраната вписването на военен отчет се извършва ежедневно. При получаване на документи, актуализирането на базите данни също е ежедневно. Както и при получаване на информация за промяна на военноотчетните данни на запасните и собствениците на техника-запас.

Възлагане на мобилизационно назначени (връчване на повиквателни заповеди) е ежедневно, при необходимост, за даване или промяна на мобилизационно назначение. Отсрочване от повикване при мобилизация се прави веднъж на две години, при получаване на поименна заявка от органите на централната и местната власт и от юридическите лица с военновременни задачи. Отписването от военен отчет при навършване на пределна възраст за водене на военен отчет на запасни (пълна актуализация на базата данни) се прави 2 пъти годишно (през месец юли и декември).

Законът уточнява, че военните окръжия не са длъжни да уведомяват хората, че са в списъка на запасните.
Доброволният резерв на армията е запълнен едва на 15%
Дневник/Красимир Юскеселиев

Дори да намерите такава покана в пощата си, повод за притеснения няма, става въпрос за рутинна процедура по сверка на вече събрани данни. Добре е повиквателната да не бъде пренебрегвана, защото законът предвижда глоба от 270 до 1000 лева.

Запасните с мобилизационно назначение – т.е. тези, които вече са били викани във военното окръжие и им е било съобщено къде да се явят в случая на мобилизация, имат малко повече задължения, при неизпълнението, на които ги грози санкция. Освен за трайни здравословни проблеми, те трябва да уведомят военните, ако напускат страната за повече от 6 месеца и да им се обадят като се върнат. Запасните с мобилизационно назначение имат и задължението в 30 дневен срок да съобщят за промяна на постоянния или настоящия си адрес.

Доброволният резерв на армията е запълнен едва 15%

Източник: Дневник

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции