<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=191493" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Димитър Глав...

Ето още какви по-тежки наказания прие парламентът

29 Юли 2023
0 275

Ето още какви по-тежки наказания прие парламентът. Освен за хомофобски престъпления, Народното събрание се съгласи в Наказателния кодекс да се увеличат санкциите за пияни шофьори, каналджийство, престъпления срещу животни и други, пише СЕГА.

По-тежки наказания за престъпления срещу сексуалната ориентация

В последната една година наблюдаваме продължаване и дори увеличаване на престъпността в определени области. Битката за справедливост остава срещу хората, които причиняват смърт на пътя. Ужасно много са случаите на заловени и за жалост, загинали бежанци, които се превеждат незаконно през границата. Не престават и престъпленията срещу беззащитните животни. А насилието и битката с хомофобията също е на преден план. Всички тези теми бяха належащи и нуждаещи се спешно от нови справедливи наказания. Ето и какви промени в Наказателния кодекс одобриха депутатите:

СРЕЩУ АЛКОХОЛА НА ПЪТЯ

Депутатите завишиха наказанията за шофьорите, предизвикали пътни инциденти. За причинена смърт на пътя, например, по непредпазливост, досегашното наказание скача на 3 до 8 години (при 2 до 6 години сега). А при особено тежки случаи – от 5 до 12 години (при 3 до 10 години сега).

Същото се прави и при утежняващи обстоятелства. Когато престъплението е извършено от пиян или дрогиран шофьор. Ако водачът няма шофьорска книжка или избяга от местопроизшествието. Или блъсне някого на пешеходна пътека. Досега кодексът предвиждаше от 3 до 15 години затвор. А в особено тежки случаи –  от 5 до 20 години. Сега наказанията стават, съответно, от 5 до 15 години. А в особено тежки случаи – от 10 до 20 години.

Съдът може да отнеме средството, с което е причинен инцидентът. А когато извършителят не е собственик, да присъди равностойността й. Такова отнемане вече може да настъпи и при шофиране с алкохол в кръвта. Ако шофьор откаже проверка за алкохол и наркотици, след като е бил наказван в миналото за употребата им зад волана, може да влезе в затвора до 6 месеца. И да получи глоба от 2000 лв. Наказанието няма да се прилага, ако отказът е по независещи от водача причини.

Ето още какви по-тежки наказания прие парламентът
снимка: БТА

СРЕЩУ КАНАЛДЖИЙСТВОТО

Утежниха се наказанията за нелегално прекосяване на границата. Преди беше затвор до 5 години, вече ще бъде от 3 до 5 години.

По-сериозно ще се наказва и нелегалното превеждане на хора през границата. Вече от 3 до 8 години, които ще се увеличават на от 3 до 10 години, ако трафикантите превежда малолетни или непълнолетни. Такова наказание се предвижда и ако престъпниците се съпротивляват или отказват да се подчинят на българските власти. Или посегнат на граничните съоръжения. При рецидив затворът може да стигне до 12 години. Като освен това ще се прилага и конфискация на част или цялото имущество.

За укриване на нелегални имигранти вътре в страната вече ще се лежи от 1 до 6 години. Също толкова ще получават и онези, които им помагат да прекосят вътрешността на страната.

В ПОДКРЕПА НА ТРУДОВИТЕ ПРАВА

По предложение на БСП в кодекса бяха разписани престъпленията против правото на работниците и служителите да се сдружават в синдикални организации и съюзи. Ако някой ги принуди да членуват или да се откажат от членството в профсъюз, се наказва със затвор до 3 години и глоба до 5000 лв. Същото наказание се предвижда и за опити да се попречи на създаването на синдикална организация.

В ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ

По-тежки наказания бяха въведени за хората, които организират или провеждат боеве с животни. Също и за хората, които проявяват жестокост към гръбначно животно, причинят смъртта му или тежко, или трайно увреждане. За последното, например, досега се предвиждаше до 3 години затвор, а сега стават от 1 до 3 години, които нарастват от 2 до 4 в случай, че престъплението е извършено с особена жестокост.

ПРИ ОБИДА

Отпадна текстът, според който се налага глоба от 3000 до 10 000 лв. за обида на длъжностно лице или на представител на обществеността при изпълнение на службата му. Долната граница на глобата за обида се намалява от 3000 на 500 лв. Същото се прави и за клеветата – от 5000 се заменя с 1000 лв.

Ето още какви по-тежки наказания прие парламентът

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции