Нова технология, която генерира електричество от вибрации и малки движения на тялото, може да ни позволи да зареждаме лаптоп, докато пишем или да захранваме смартфона си, докато бягаме.
Изследователи от Университета на Ватерло са разработили малък преносим генератор в отговор на спешната нужда от устойчива, чиста енергия.Той е подходящ и за по-големи машини. Тяхното изследване е публикувано в ноемврийското издание на Nature Communications.
„Това наистина променя правилата на играта.“, каза д-р Асиф Хан, водещ изследовател на проекта и постдокторант в катедрата по електротехника и компютърно инженерство във Ватерло.
Пускат кола, зареждаща се изцяло от слънчева енергия
„Направихме първото по рода си устройство, което може да захранва електрониката на ниска цена и с безпрецедентна ефективност.“
Устройството използва пиезоелектричен ефект, който генерира електрическа енергия чрез прилагане на натиск върху материали като кристал и някои керамики. Пиезоелектричните материали в момента се използват в различни сензорни технологии, включително сонари, ултразвукови изображения и микровълнови устройства.
„По-старите материали са крехки, скъпи и имат ограничена способност да генерират електричество“, каза д-р Даян Бан, професор и изследовател в Института за нанотехнологии Ватерло.
„Материалите, които създадохме за новия генератор, са гъвкави, по-енергийно ефективни и струват по-малко.“
В допълнение към Хан и Бан, изследователският екип включва още двама професори от Ватерло, един професор от университета в Торонто и техните изследователски групи.Изследователите са подали патент и работят с канадска компания за комерсиализиране на своя генератор за използване в авиацията. По-специално за захранване на системите на самолети, които следят състоянието на оборудването за безопасност.