Ето колко точно безработни са европейците - противно на очакванията, изобщо не са безработни. Забелязваме как хората около нас са в постоянно търсене на работа. И все пак се оплакват, че няма такава. Безработицата винаги е била актуална тема у нас. За съжаление. Според доклад на ИПИ в момента дори сме изпаднали в т.нар.“глад за кадри”.
Да видим какво обаче показват числата:
Общият процент на безработица за Европейския съюз всъщност не е толкова висок. По последни данни от октомври - той е 5,9 %. Това са около 13 милиона души. Като 2,9 милиона от тях са под 25 години. Правим едно намигване – в ЕС живеят 450 милиона души.
Най-висока е безработицата в Испания. Тя е изчислена на 11,2 % или - 2,8 милиона души.
В страната на такосите и паелята обаче се наблюдава интересна тенденция. Тази година работещите на държавна заплата надхвърлиха тези в частния сектор.
У нас нещата далеч не стоят така. Тук всеки иска да е бизнесмен, предприемач и иноватор. Не е тайна обаче, че и в администрацията има прекалено много маймуни на клона.
В държавния сектор в България работят около 580 хиляди души. А близо 1,8 милиона души работят в частни компании. Това, разбира се, е по официални данни. По същите “официални данни”, според които сме 6,8 милиона население…
Да обърнем поглед към безработицата у нас. Учудващо за всички, тя е ниска - 4%. Това се равнява на 150 хиляди безработни. По документи!
А за да сравним - малко европейска статистика:
Южната ни съседка Гърция не се справя много добре по този показател. Тя се нарежда на второ място след Испания. 9,3% или 437 хиляди са неработещите гърци.
В Румъния безработицата се равнява на 5,5 %, което са 450 хиляди души.
Германците са доказано работлива нация. Безработните в страната са 3,5 % или 2,8 милиона.
В Италия пък ситуацията е следната: 6,1-процентова безработица. Това са 1,75 милиона италианци.
Най-ниска безработица наблюдаваме в Чехия – 2,8% или 290 хиляди души.
Извод
Е, скъпи приятели, изводът е, че безработни има във всички европейски членки. България е на 8-о място по ниска безработица - като никога сме далеч от дъното на класацията. Въпросът обаче е – доколко може да се вярва на официалните данни и кой с какви договори, без договори или пари под масата работи?
Виждаме нагледно как и държавната администрация, и частния сектор изнемогват у нас. Според доклад на Агенцията по заетостта българският бизнес ще има нужда от 262 хиляди работници догодина. Тук е уместно да припомним, че безработните са 150 хиляди. Търсят се едни 100-110 хиляди.
Както изглежда, у нас и на статистиката може да се вярва точно колкото на политиците.
Пишете в коментарите колко са според вас реално безработните у нас…