<iframe width="560" height="315" src="https://gospodari.com/embed-2?id=229352" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Изкуствен ин...

На места “партия Не подкрепям никого” измества парламентарно представени формации (видео)

12 Юни 2024
0 116

Три дни след вота, изборните резултати показват, че, на места, квадратчето „не подкрепям никого“ води пред някои от бъдещите парламентарно представени политически сили, показва NOVA.

В първите минути след края на изборния ден основната тема беше ниската избирателна активност. Преди да се пристъпи към коментарите и анализите, всички бяхме впечатлени най-вече от слабия интерес на гражданите.

Гласувалите за Народно събрание миналата неделя са едва една трета от всички имащи право на глас и с над 6% по-малко, отколкото при последните парламентарни избори, проведени през миналата година. Това е значителен спад, тъй като при последните няколко вота активността е падала със средно 1-2%.

Ако трябва да я изчислим като брой избиратели, гласувалите в неделя са били с 415 хиляди души по-малко. При изборите за Европарламент процентът активност се е покачил с 1 и половина. Това обаче съвсем не е повод за радост, тъй като гласувалите са с 21 хиляди по-малко в сравнение с последно проведените евроизбори през 2019 г. Разминаването се дължи на по-малкия брой избиратели, включени в списъците.

Партиите и техните субсидии – нови данни след вота 2 в 1

Най-високата активност е отчетена в 23-и избирателен район в София, но и там тя едва достига 41-42%.

Най-безинтересно да гласуват пък им е било в Сливен, където до урните са отишли едва 24% от гласоподавателите.

Първите две политически партии – ГЕРБ-СДС и ДПС, печелят изборите в съответно 23 и 6 избирателни района. Най-висок процент – над 30, ГЕРБ-СДС са получили в Перник и Враца, а най-слабо са се представили в Кърджали. Това, което прави ДПС именно в Кърджали като резултат, не е постигнато никъде от нито една друга партия. Там те печелят с над 75% от гласовете, но под 1% пък са гласувалите за тях в най-активния избирателен район – 23-и София. И този резултат е без аналог при останалите.

В два от общо 3-те софийски избирателни района победата е за „Продължаваме Промяната-Демократична България”, като в 23-и МИР получават и най-високия си резултат в страната. И в двата вида вот една трета от избирателите там са гласували за тях. И тяхното най-слабо представяне е в Кърджали, където едва достигат 3% и половина. Сходна е ситуацията в Кърджали и с „Възраждане”. Те пък отбелязват най-високия си процент в Габрово.

Непробиваем е кърджалийския район и за БСП, и за „Има такъв народ”. Техните проценти там се движат между 2 и 3. Най-много поддръжници левицата изглежда има в Ямбол, а ИТН – в Плевен. Макар процента, който печели там, да не стига и 10.

Голямата изненада на вота – „Величие”, има най-много симпатизанти в Пловдив.

Фирми на Ивелин Михайлов от партия “Величие” имат над 600 хил. лева задължения към НАП

Като абсолютни гласове това са около 5-6 хиляди души, в зависимост от това за кой от двата вида вот става въпрос. А Кърджали е мястото, където те определено не са никак предпочитани.

На места &#8220;партия Не подкрепям никого&#8221; измества парламентарно представени формации (видео)

По отношение на гласоподавателите, зачеркнали квадратчето „Не подкрепям никого“, изборът е най-популярен в 23-и МИР София. Там тази опция са избрали близо 7 хиляди души. Броят на застъпниците му – на фона на ниската избирателна активност, можем да определим като впечатляващ и на други места. Ако беше партия, „Не подкрепям никого“ щеше да измести последния седми участник в новото Народно събрание в 9 избирателни района. В 6 от тях този участник е „Величие”, а в 3 – ДПС.

Тъжната равносметка показва, че за пореден път едни хора печелят от апатията на гражданите и партии като “Величие” влизат в парламента с под 100 000 гласа. И така отново ще се порадваме на сглобено правителство.

Дори имаме редкия шанс за коалиция ГЕРБ-ДПС-Величие и “Възраждане”, ИТН, ПП-ДБ и БСП в опозиция.

На места “партия Не подкрепям никого” измества парламентарно представени формации

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции