В отсъствието на БСП депутатите от правната комисия единодушно и очаквано отхвърлиха президентското вето върху последните промени в Изборния кодекс (ИК), с които преференциите бяха обезсмислени от ГЕРБ, ДПС и НФСБ.
Законопроектът беше подкрепен с 14 гласа "за" - ГЕРБ, ДПС, "Обединени патриоти" и "Воля". Така ветото беше отхвърлено, но не окончателно - очаква се в сряда то да влезе и в пленарната зала, но от БСП няма да се върнат в парламента за гласуването, въпреки призива на президента.
Мнозинството в комисията не се съобрази с поредния ултиматум на социалистите - че ще се върнат в парламента, ако ветото бъде подкрепено.
ДПС към ГЕРБ: "Честит празник на палачинката, да сте живи и здрави"
Заседанието на комисията започна със заявка на председателя ѝ и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов управляващите да върнат преференциите с "ремонт на ремонта" на Изборния кодекс, ако ветото бъде отхвърлено. Законопроект с тази идея беше внесен от ГЕРБ, но не беше разгледан на заседанието във вторник.
През февруари ГЕРБ, ДПС и НФСБ заедно обезсмислиха преференциите. От ДПС и НФСБ продължават да държат на вдигането на прага, но най-голямата партия направи завой по темата, след като завишаването на прага предизвика критики и премиерът Бойко Борисов нареди да бъдат върнати старите правила.
"Международен ден на палачинката е, почти навсякъде днес се правят палачинки. Честит празник, колеги от ГЕРБ. Да сте живи и здрави", каза Хамид Хамид по по повод промяната в позицията на ГЕРБ.
"Понякога палачинката се обръща, ама някой вече е изял меда", отговори депутатът от ВМРО Емил Димитров - Ревизоро.
Кирилов пък подчерта, че има решение на ръководството ГЕРБ за връщане на преференциите. След това се впусна да защитава високия праг, изреждайки как такъв е въведен в Австрия, Белгия, Холандия, Малта, Ирландия, Словакия. Това не беше единственият разнобой в изказването на Кирилов. Той дълго обясняваше защо машинното гласуване не е сигурно, но в същото време с гласовете именно на ГЕРБ в закона беше записано, че след местните избори през есента машинно гласуване ще има в цялата страна и няма да се гласува с бюлетини. Това също беше идея на ДПС.
ДПС и НФСБ ще предложат по-висок праг
От партията на Мустафа Карадайъ възнамеряват да внесат свои поправки в изборния закон, но за ново увеличение праговете за преференциите - точно обратната посока на предложенията на ГЕРБ. И НФСБ, като ДПС, са готови да предложат завишаване. ГЕРБ обаче мълчат как биха гласували по тези идеи, а това поражда въпроса дали преференциите ще бъдат върнати в предишния им вид, или все пак ще има промяна.
Засега само от партията на Борисов са внесли проект за промени в изборния закон, а текстовете му спазват нареждането на премиера. Поправката на ГЕРБ в ИК засяга единствено преференциите и предвижда да се върне досегашният 5-процентен праг за преференции на евроизбори, а за парламентарни - 7%.
Цял час от президентството защитаваха ветото
Правният секретар на държавния глава Емилия Друмева представи в детайли мотивите на ветото. В рамките на един час тя изрази позициите на президентството по оспорваните текстове. Радев върна за ново обсъждане и ограничаването на машинното гласуване. Наложено беше вето и на текстовете, според които не всички, а само част от решенията на ЦИК могат да се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС).
По време на заседанието председателят на ВАС Георги Чолаков заяви, че никъде не се предвижда необжалваемост на актовете на ЦИК. Подобно изброяване на актовете е имало във всички изборни кодекси до момента, обясни той. Върнати бяха и поправките, предвиждащи при отменено от ВАС решение на ЦИК, на общинските или на районните комисии, те да вземат ново решение, но не с мнозинство от две трети, а с обикновено мнозинство на половината плюс един от членовете си.
БСП готови да се върнат в парламента, ако ветото бъде прието
Докато заседанието на комисията течеше, от БСП дадоха пресконференция в централата си. "Ако управляващото мнозинство приеме ветото на президента, това означава, че е изпълнило нашите искания. Това би било основание да преразгледаме решението си за напускане на парламента. Ако отхвърлят ветото, те не изпълняват нашите искания, въпросът за връщане не стои“, каза Нинова.
Още преди Радев да наложи ветото, социалистите настояха да бъдат отменени същите текстове, които държавният глава върна за ново обсъждане. Именно тези промени бяха мотивът на БСП да напуснат парламента.
След днешното гласуване в комисията обаче изглежда, че ветото ще бъде преодоляно и социалистите няма да се върнат в Народното събрание.
Миналата седмица управляващите се договориха да отхвърлят ветото, а после да върнат преференциите с "ремонт на ремонта" на Изборния кодекс. Тогава председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов убедил ВМРО и “Атака” да гласуват против ветото, въпреки че преди това двете партии публично обявиха, че ще подкрепят Румен Радев.
Мотивът на управляващите да отхвърлят ветото е, че то не засяга само обезсмислянето на преференциите.
Източник: Медиапул