Сигнализирай!

Осъдиха мъж да плати 1000 лв. заради дълг от 98 ст. от преди 10 години

Gospodari.com
Gospodari.com
11.03.2019 г.
7
0

Дълг за 98 стотинки към мобилен оператор нарасна до 1000 лв. Случаят е от преди повече от 10 години и за него потърпевшият разбира случайно. "Влизам вътре до банката и питам какъв е проблемът, защо не мога да си изтегля сумата и те ми казват, че имам запор за 98 стотинки главница", разказа Боил Иванов пред Нова телевизия. През 2008 г. той заминава за Италия.

 

Не подозира, че в България е оставил непогасена сметка за 98 ст. към мобилен оператор. Боил Иванов твърди, че се връща в България и първоначално няма никакви проблеми. Никой не го търси да изплати задължението си, което е от 2008 г. и е изтекла абсолютната 10-годишна давност. Оказва се, че тази давност не се прилага автоматично, а усложнението идвало и от факта, че срещу него имало издаден изпълнителен лист.

 

"Тази давност не се прилага автоматично, лицето което е осъдено не се е позовало на нея. Това е важно да се знае, защото много хора просто броят периода, който е изтекъл и считат, че проблемът е решен. Не, не е така. Нито частният съдебен изпълнител е компетентен да се занимава с този въпрос", обясни адвокат Десислава Филипова пред Нова телевизия.

 

Така 98 стотинки стават причина мъжът да се превърне в обект за частен съдебен изпълнител, без дори да разбере, че е съден. "Като се издаде този изпълнителен лист се търси длъжника на адрес, не бива открит, за да може да възрази срещу размера на дълга и срещу размера на адвокатския хонорар и съдът издава разпореждане да се издаде изпълнителен лист", обясни Ивайло Илиев, председател на Сдружение "Покана за доброволно изпълнение".

 

Така сега без да знае и без да е търсен Боил Иванов е принуден да плати близо 1000 лв. лихви и разноски по делото за дълг от 98 ст. "До този момент съм плати 981 лв., като дължима сума остава още 217 лв.", казва потърпевшият. В края на януари Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България, с която се иска съдът да е длъжен служебно да проверява за неравноправни клаузи в договорите с потребителите.

 

До края на март българските власти трябва да отговорят на Европейската комисия как ще променят закона. Потърпевшият Боил Иванов казва, че ще си търси правата в съда с помощта на адвокати.

 

Източник: Мediapool.bg

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.