Сигнализирай!

Брюксел насърчава служителите да информират медиите при корупция

Gospodari.com
Gospodari.com
12.03.2019 г.
7
0

Брюксел ще наложи общи правила за защита на служители, които подават сигнали за корупция, включително до медиите.

 

 

 

Европейският парламент и държавите членки са постигнали във вторник споразумение за нови правила, които ще гарантират високо равнище на защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения, които докладват за случаи на нарушаване на законодателството на ЕС. Това са т. нар. whistleblowers, на които Еврокомисията за пръв път обеща защита през април миналата година.

 

 

У нас в момента законова защита има за гражданите, които подават сигнали до КПКОНПИ за корупция или конфликт на интереси срещу лицата на висши публични постове, но държавните служители не са защитени, ако сигнализират на медиите.

 

 

"Трябва да защитим лицата, подаващи сигнали за нарушения, за да не могат да бъдат наказвани, уволнявани, понижавани и срещу тях да не могат да бъдат завеждани дела в съда за това, че са действали в интерес на обществото", каза зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс. Според ЕК единните стандарти за безопасно подаване на сигнали ще помогнат за борбата с измамите, с корупцията, прането на пари, избягването на корпоративните данъци и ще защитават безопасността на храните и на околната среда.

 

 

"Разкритията по скандалите "Дизелгейт", "Досиетата от Панама" и "Кеймбридж Аналитика" ни показаха как лицата, подаващи сигнали за нарушения, ни помагат за разкриването на незаконни дейности, които са в ущърб на обществения интерес и на общото ни благосъстояние. Трябва да подкрепяме и защитаваме онези смели хора, които изкарват на показ незаконни дейности. Радвам се, че постигнахме една балансирана система, която насърчава работодателите да решават проблемите вътрешно, но също така позволява на лицата, подаващи сигнали за нарушения, да се обърнат към публичните органи без страх от ответни мерки с цел отмъщение", каза комисарят по правосъдието Вера Йоурова. С новите правила ще се създаде система от безопасни канали за сигнализиране — както в рамките на дадена организация, така и към публичните органи.

 

 

Първо ще се ползват вътрешните канали за подаване на сигнали в съответната фирма или организация. Това ще се прави, ако нарушението може да бъде поправено в самата организация и няма риск от ответни действия с цел отмъщение.

 

 

"Освен това, ако след сигнализирането до компетентните органи не бъдат предприети подходящи действия, или в случай на непосредствена или явна опасност за обществения интерес, или когато подаденият до органите сигнал няма да даде резултат, например защото тези органи са в тайно споразумение с извършителя на престъплението, сигнализиращите лица могат да оповестяват нарушението публично, в това число чрез медиите. Това ще осигури защита на лицата, подаващи сигнали за нарушения, когато те действат като източници на информация за разследваща журналистика", посочва Европейската комисия.

 

 

Нейните правила ще осигурят защита срещу уволнение, понижаване в длъжност и други форми на отмъщение. Ще има и специална защита при съдебни дела.

 

 

Предстои споразумението да бъде официално прието от Европейския парламент и Съвета.

 

 

Източник: Медиапул

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.