Възмущението на учениците, които протестират срещу бездействието за изменението на климата, "със сигурност е оправдано", според сър Дейвид Атънбъроу, който каза, че по-възрастните поколения са нанесли ужасни щети на планетата.
В интервю с бившия шеф на ООН по климата Кристиана Фигерес, ученият осъди критиците на широко възхваляваното глобално движение на учениците и каза, че са циници.
"Младите хора разбират простите открития на науката за нашата зависимост от естествения свят", каза той. "Моето поколение не е добър пример - направихме ужасни неща."
"Протестите на младите хора са изключително окуражаващи", заяви още ученият. "Това е единствената причина, поради която имам чувството, че постигаме напредък. Ако не постигнем напредък с младите хора, сме свършени.”
Попитан за света, в който ще живеят внуците му, той каза: „Не прекарвам време в мислене за това, защото не мога да го понеса. Знаците не са добри."
Глобалното затопляне вече увеличава честотата на вредните екстремни климатични условия. Световните учени твърдят, че спешно е необходимо рязко намаляване на въглеродните емисии, за да се постигне намаление от 50% до 2030 г. и да се спасим от по-тежки суши, наводнения, фатални топлинни вълни и бедност за стотици милиони хора.
Въпреки това емисиите все още нарастват. Дивата природа също се унищожава от човешки действия, като популациите от животни са намалели средно с 60% от 1970 г. насам.
Атънбъроу наскоро представи документалния филм на Би Би Си "Промяна на климата - фактите", който бе гледан на живо от почти 3 милиона души във Великобритания.
Източник: Гардиън