Сигнализирай!

Международният прес институт пита Борисов и Караянчева за ограниченията за журналисти в парламента

Gospodari.com
Gospodari.com
26.09.2020 г.
24
0

В писмо до премиера Бойко Борисов, председателя на Народното събрание Цвета Караянчева, вътрешния министър Христо Терзийски и омбудсмана Диана Ковачева Международният прес институт (The International Press Institute) изразява поредно притеснение за медийната среда в България и натиска, под който са подложени журналистите в страната, пише Клуб Z.

Позицията е разпространена и от Глобалната мрежа за медийна свобода (The Global Network for Press Freedom). В нея се обръща внимание на случаите на полицейско насилие върху журналисти и представители на медиите по време на протестите срещу правителството.

В новата сграда на НС журналистите нямат достъп до депутатите (видео)

Цитирани са имената на журналиста Димитър Кенаров и фоторепортера на Франс прес Николай Дойчинов, които пострадаха по време на антиправителствените демонстрации на 2 септември.

Споменава се и случаят с журналиста от в. "Сега" Мартин Георгиев, който бе привикан на разпит в СДВР, защото е отправил питане до пресцентъра на МВР за репортаж на bTV, в който се вижда, че един от полицаите, ангажиран в охраната на протеста, използва бокс срещу демонстранти.

Международният прес институт изразява и притеснение за рестриктивните мерки за достъп на журналисти в сградата на бившия Партиен дом. Над 60 журналисти от различни български медии са изпратили подписка до председателката на парламента Цвета Караянчева да свали ограниченията, се казва в позицията.

"Това значително намалява способността им да задават критични въпроси и добавя допълнителни прегради пред тяхната работа. Междувременно журналистите вече могат да наблюдават парламентарните процедури на телевизионен екран на живо от приземния етаж", отбелязват от организацията.

Припомнен е и отговорът на председателката на парламента Цвета Караянчева, която публично заяви, че няма намерение да преразглежда решението.

"Оправданието е, че България се привежда в по-голяма степен в съответствие с европейските парламенти и ще се позволи на журналистите да контактуват с депутати през партиите. В светлината на притесненията, повдигнати от българските медии, членовете на Media Freedom Rapid Response настояват да преразгледате това решение и да спазите предишната система за свободно движение на медиите, която съществува в рамките на българското Народно събрание през последните три десетилетия", посочват от организацията.

Според Международния прес институт всички тези случаи подкопават способността на журналистите да вършат своята работа при отразяване на протестите, без да се страхуват за своята безопасност и свобода. А също така застрашават и правото на обществото на информация, като ограничават достъпа на медиите до депутатите в парламента.

“Целят да заглушат гласа ни.” Журналистите искат достъп до депутатите в Партийния дом

Ние от "Господарите" вече ви съобщихме, че журналисти от българските медии участват в петиция с искане да имат достъп до народните представители в парламента.

Документът в деловодството на НС внесе колегата Владимир Христовски.

Гледайте видеото по-горе!

Източник: Клуб Z

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.