Сигнализирай!

„Златен век“ може да се строи до 17 декември 2024 г., реши съдът

Gospodari.com
Gospodari.com
21.11.2021 г.
44
0

"Артекс“ има право да строи небостъргача „Златен век“ до 17 декември 2024 г. Това постанови днес Административният съд София-град (АССГ).

Решението е поредното в сагата със строителството на „Златен век“. До него се стигна, след като в продължение на повече от две години строителството беше спряно, а през май 2021 г. Върховният административен съд (ВАС) се произнесе окончателно, че спирането е било незаконно и изграждането на небостъргача може да продължи.

И ВАС даде “зелена светлина” за строежа на “Златен век”

Тогава обаче от дирекцията „Национален строителен контрол“ (ДНСК) заявиха, че разрешението за строеж е изтекло, като според тях това е станало на 11 януари 2020 г.

Затова от „Артекс“ заведоха иск, с който да се установи, че имат законно право на строеж, а разрешението за него е валидно до 5 септември 2030 г. или поне до 18 декември 2024 г. Искът е по реда на чл. 128, ал. 2 от Административнопроцесуалния кодекс и е подаден на 23 юни 2021 г. Разпоредбата дава право на всеки да предяви иск, за да установи съществуването или несъществуването на административно право, когато има интерес от това и не разполага с друг ред за защита. Затова „Артекс“ са го предявили срещу ДНСК и началника ѝ.

„Златен век“ може да се строи до 17 декември 2024 г., реши съдът

След завеждането на иска от дружеството поискаха от съда и налагането на обезпечителна мярка –  спиране на производството по издаване на заповед за спиране на строителството на „Златен век“. Както „Лекс“ писа, и АССГ, и ВАС постановиха спирането на издаването на такава заповед.

ДНСК окончателно спира строителството на “Златен век”

Сега АССГ се произнесе по иска на „Артекс“ и призна за установено в полза на компанията, че тя има право да строи до 17 декември 2024 г.

За да стигне до този извод, АССГ първо установява до кога е било валидно разрешението за строителството на „Златен век“, а след това го удължава с 24 месеца и 28 дни – времето, през което дейностите на обекта бяха спрени с прогласената за незаконосъобразна заповед на строителния надзор.

„Златен век“ може да се строи до 17 декември 2024 г., реши съдът
Снимка: БулФото

Съдът първо констатира, че на 19 ноември 2012 г. със заповед на главния архитект на Столичната община разрешението за строеж е презаверено за още 5 години, с което се подновява срокът на правното му действие, който започва да тече от 19 ноември 2012 г. и изтича на 19 ноември 2017 г. 

„Действащата тогава (към момента на издаване на заповедта) редакция на чл. 153, ал. 3 ЗУТ е регламентирала, че строежите, за които разрешението за строеж е загубило действието си по смисъла на ал. 2, могат да бъдат осъществени след презаверяване на разрешението за строеж“, посочва АССГ. И изтъква, че заповедта на главния архитект е позитивен акт, уважаващ искането за подновяване на срока на разрешението за строеж.

„Единствената цел на презаверяването по чл. 153, ал. 3 ЗУТ е при вече изтекъл срок да се даде нов срок на правно действие на разрешението за строеж, съответстващ на срока по ат. 2, който е 5 години. Като влязъл в сила административен акт презавереното разрешение за строеж се ползва със задължителна и изпълнителна сила. Задължителната сила на влезлия в сила административен акт се изразява в способността му да породи установените в него правни последици по начин, които обвързва всички лица и органи“, заявява АССГ.

„Златен век“ може да се строи до 17 декември 2024 г., реши съдът
Снимка: БулФото

В решението си той сочи, че след това е приета актуалната редакция на чл.153, ал. 2, т. 3 от ЗУТ, която регламентира нова продължителност на срока – 10 години, и нов начален момент – от започване на строителството. И обяснява, че за начален момент на срока, трябва да се приеме датата на презаверяване на разрешението за строеж – 19 ноември 2012 г. T.e. разрешението е до 19 ноември 2022 г.

Съдът обаче напомня, че в продължение на повече от две години строителството на „Златен век“ беше спряно въз основа на незаконосъобразна заповед на шефа на ДНСК.

„С издаването на такава заповед се спира правното действие на разрешението за строеж, тъй като е спряно изпълнението на строежа. В този смисъл са регламентирани случаите на спиране правното действие на акта, но това спиране ще се зачете само при отмяна на акта като незаконосъобразен. По този начин ще се зачете времето, през което строежът не може да се изпълнява заради незаконосъобразен акт“, пише АССГ.

Съдът прави специален коментар за ДНСК, която брои времето, през което строителството беше спряно по нейно незаконно разпореждане, в срока на разрешението за строеж. 

„Следва да се отбележи, че органът, издал незаконосъобразен акт, спиращ строителството, не може да черпи права от тази своя изпълнителна дейност, като се позовава на забавяне на строителството, което е резултат от издадения от него незаконен акт. Недопустимо е да се оспорват правата, които не са реализирани заради незаконосъобразен акт“, заявява АССГ.

Той сочи, че строителството на „Златен век“ е било спряно от 15 април 2019 г. до 13 май 2021 г. и това са 24 месеца и 28 дни.

Така, след като вече е установил, че разрешението за строителството е до 19 ноември 2022 г., АССГ добавя тези 24 месеца и 28 дни към срока и прогласява, че „Артекс“ има право да строи до 17 декември 2024 г.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния административен съд.

„Златен век“ може да се строи до 17 декември 2024 г., реши съдът

Източник: Lex.bg

Снимки: БулФото

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.