Какво ще се случи със знаковите дела след закриването на спецправосъдието? Oтговор дава материал на NOVA.
Спецализираният съд беше създаден през 2011 г. Основната му цел бе да се занимава с престъпления, извършени от организирани престъпни групи. Основен мотив на правителството да иска закриването му беше малкият брой присъди. През 2020 г. са били съдени общо 290 души, 70 са били оправдани, 168 души са присъдили присъдо до 3 г. лишаване от свобода, а само 58 по-тежки присъди.
Опасенията на работещите в Специализираните съд и прокуратура е, че положението в правораздаването ще се върне 10 години назад.
„Оттук нататък следва възстановяване на старото положение отпреди 2010 г. с „Наглите”, „Килърите”, с голямата организирана престъпност. Лидерите на големите организации ще излязат навън”, каза ръководителят на Апелативната специализирана прокуратура Ивайло Ангелов.
Според адвокат Ина Лулчева ситуацията е точно обратната. За времето на съществуването си не се е доказало, че има смисъл от специализирани институции.
„Не беше ясно защо са създадени. Те бяха направени без логическа или научна обосновка. Създадоха се по политически причини и 10 години не успяха да оправдаят съществуването си. При това положение закриването им е първоначалната крачка за започването на съдебната реформа в по-тежката и част, която надявам се, предстои”, каза тя.
Спецсъдия: Aко ни закрият, ще работим за организираната престъпност (видео)
Сега големият въпрос е какво ще стане с делата и досъдебните производства, по които се работи, обяснява Лулчева.
„Те ще се прехвърлят по компетентност на съдилищата, които са компетентни по измененията на НПК и които бяха компетентни и 2011 г.”, поясни адвокатът. „Средно един прокурор в Специализираната прокуратура има около 40 дела и 300 преписки. Умножете тези няколко месеца по 40 и изводът е, че за около година и половина-две няма да се работи по тези дела, докато вървят по инстанциите”, каза още прокурор Ивайло Ангелов .
А закриването на специализираните съд и прокуратура беше един от основните приоритети на правителството още при създаването на четворната коалиция.
Какво ще се случи със знаковите дела след закриването на спецправосъдието? (видео)