Сигнализирай!

39% от младите българи купуват фалшификати

Gospodari.com
Gospodari.com
08.06.2022 г.
36
0

39% от младите българи купуват фалшификати, 16% ползват пиратско съдържание. Това сочи проучване за интелектуалната собственост и младежта за 2022 г., публикувано от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост.

Данните предоставят актуална информация за поведението на младите хора по отношение на нарушенията на правата върху интелектуалната собственост в периода след пандемията.

Повече от половината от европейците на възраст между 15 и 24 години заявяват, че са закупили поне един фалшив продукт онлайн през изминалата година както умишлено, така и случайно, а една трета заявяват, че са ползвали цифрово съдържание от незаконни източници.

Жената, която продаваше газовете си в интернет, пусна в мрежата и… потта от гърдите си (видео)

Според данните 37% от младите хора са закупили фалшив продукт преднамерено, което представлява значително увеличение спрямо отчетените 14% през 2019 г. 21% са използвали, играли, изтегляли или излъчвали съдържание от незаконни източници. Данните варират значително по държави, като най-високият процент е в Гърция, а най-ниският - в Чехия.

Фалшифицираните продукти, които младите хора най-често купуват умишлено, са дрехи и аксесоари, обувки, електронни устройства, хигиенни и козметични продукти, продукти за лична хигиена и парфюми.

Основните фактори за закупуване на фалшификати и ползването на цифрово пиратство отново са цената и наличността.

Все по-голямо значение обаче придобива и влиянието от страна на връстниците и обществото.

Сред основните възпиращи фактори са киберзаплахите, киберизмамите и въздействието върху околната среда.

Младите хора обаче са и подвеждани, за да закупят фалшификати. 48% не са закупили такива продукти или не са сигурни дали са го направили, или не.

Положителна тенденция се наблюдава по отношение на цифровото съдържание - потреблението чрез законни източници набира популярност сред по-младите поколения.

60% заявяват, че през изминалата година не са използвали, играли, изтегляли или излъчвали съдържание от незаконни източници. През 2019 година този процент е 51, а през 2016 г. е 40.

Умишленото пиратство обаче остава стабилно, като всеки пети млад човек признава, че съзнателно е имал достъп до пиратско съдържание през последните 12 месеца. Значителна част от младите хора са подведени да ползват незаконно съдържание. 12% са ползвали незаконно съдържание случайно, а 7% не знаят дали това им се е случвало.

Основният вид пиратско съдържание са филми и телевизионни сериали, следвани от музика. За целта се използват предимно специализирани уебсайтове, приложения и канали в социалните медии.

Източник: Mediapool

39% от младите българи купуват фалшификати, 16% ползват пиратско съдържание

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.