От началото на войната в Украйна TikTok се превърна в платформа за пропаганда. Бруталните кадри стигат и до децата, пише Тазним Рьодер за Deutsche Welle. "Ако трябва да съм честен, не бих позволил на детето ми да ползва TikTok ", казва служител в компанията.
Руската агресивна война срещу Украйна достига и до германските детски стаи: с кадри на ракетни обстрели и трупове, с пропаганда и дезинформация. Китайската платформа TikTok показва на младите си потребители както съдържание с насилие, така и пропаганда. Това показва разследване на германската общественоправна медия SWR.
Как функционира TikTok
Експеримент, направен в рамките на разследването, показва колко лесно потребителят в TikTok може да попадне в кръговрат от съдържание, свързано с войната. За тази цел екипът на SWR създава три нови профила в социалната мрежа, през които целенасочено започва до гледа военни видеа от начало до край. Само след един час, TikTok вече започва да им показва почти само видеа от войната. Случайно подбраните клипове включват сцени на насилие, тела на жертви и брутални нападения срещу цивилни. Ужасяващите кадри често не идват с предупреждение. Нито пък пропагандните съдържания.
TikTok е собственост на "ByteDance", компания със седалище в Пекин, основана през 2017 година и станала популярна основно с музикалните си видеоклипове. Според данните на апликацията, потребителите ѝ са милиарди, основно млади хора - от 13 години нагоре. Дори и преди началото на войната в Украйна, политическото съдържание в TikTok се увеличава. Своя пик обаче то достига с началото на руската инвазия. Социалната мрежа се превръща в поле за информационна война. Американското списание "The New Yorker" говори за "първата TikTok война".
Анализаторът на данни Филип Крайсел работи в неправителствената организация "HateAid", която подпомага жертвите на насилие в мрежата. "Това е рецептата за успех на TikTok. Алгоритъмът предлага на потребителя само подобно съдържание на това, което е задържало вниманието му и е било изгледано до края. По този начин се образуват така наречените "заешки дупки". Има опасност потребителят да вижда само такива клипове - без значение дали това са видеа, които показват войната или например котки", обяснява Крайсел.
В Русия TikTok промотира руско съдържание явно, а западно – тайно
Информационната война в TikTok
TikTok предоставя нов фронт за пропагандата по отношение на войната в Украйна. Датчанинът Сторм Карл Балдерсън се е превърнал в символ на украинската пропаганда чрез информационната война в TikTok. Той се представя за "викинг" и достига до милиони потребители със съдържанието си в Instagram и TikTok. В интервю за SWR той казва: "Не става дума само за създаване на съдържание за пропаганда или нещо подобно. Става дума и за привличане на вниманието." Той е наясно, че пропагандното му съдържание достига и до деца и младежи по целия свят.
От 6 март 2022 Русия блокира публикуването на ново съдържание в TikTok - заради новия закон "против фалшивите новини", приет от Кремъл след началото на войната. Според него граждани, които разпространяват твърдения, отличаващи се от позицията на официална Москва, са заплашени с до 15 години затвор. Въпреки това обаче руската пропаганда продължава да захранва TikTok.
Наративите на Кремъл се споделят и от някои германски инфлуенсъри, като например Дениз К., който има канал в TikTok и свой подкаст в германоезичната версия на "Russia Today", която се спонсорира от Руската Федерация и е забранена на територията на ЕС от 2 март насам. В подкаста си инфлуенсърът говори за "лов на вещици" срещу приятелски настроени към Русия държави и повтаря, че твърденията на Владимир Путин за "денацификацията" на Украйна отговарят на истината. Въпреки че TikTok вече няколко пъти е блокирал профила му, инфлуенсърът винаги успява да качи видеоклиповете си отново от нов профил.
TikTok понякога не прилага правилата за позволено съдържание
В правилата на платформата четем: "Ние се ангажираме да се борим с разпространението на дезинформация в платформата. (...) Нашата цел е да помогнем TikTok да остане място, където процъфтява автентичното и надеждно съдържание." От правилата става ясно и това: че наред с други неща, не трябва да се качват видеоклипове с "физическо насилие, бойни сцени и изтезания в реални условия".
Компанията се опитва да предприеме действия срещу неподходящо съдържание в платформата по различни начини. Наред с други неща, потребителите могат да докладват съдържание, което намират за неподходящо. След това т.нар. модератори преценяват дали докладваното съдържание трябва да бъде блокирано. Според германското законодателство социални платформи като TikTok трябва да реагират на съобщено неподходящо съдържание в рамките на 24 часа. Ако става въпрос за сложен проблем, компанията разполага с една седмица, за да обработи случая.
"Не бих позволил на детето ми да ползва TikTok "
По време на разследването екипът на SWR докладва за два профила и пет видеоклипа, съдържащи кадри на насилие. След 24 часа от петте видеоклипа е блокиран само един, а от акаунтите - нито един. Едва след като SWR настоя за това, TikTok изтри всички докладвани профили и видеоклипове - с изключение на един.
Един от модераторите в TikTok, който желае да остане анонимен, казва в интервю за SWR: "Ние вършим най-важната работа, защото ние сме тези, които гарантират, че платформата е безопасна. И дали нещо неподходящо ще попадне пред детските очи, или не." Въпреки това той признава, че в платформата има видеоклипове, които е по-добре децата да не виждат. "Ако трябва да съм честен, не бих позволил на детето ми да ползва TikTok."
В отговор на запитване от TikTok отговарят: "Продължаваме да реагираме на войната в Украйна с увеличен ресурс за защита и безопасност, за да откриваме нови заплахи и да премахваме вредната дезинформация." От TikTok казват, че си сътрудничат и с независими организации, които проверяват фактите за тях.
Източник: Deutsche Welle