С 15 пъти е намаляла смъртността от Covid-19 от началото на пандемията. В световен мащаб процентът е 0.33%. Информацията представя Анатолий Алтщайн пред ТАСС. Той е главен изследовател в Центъра по епидемиология и микробиология "Гамалея".
Защо страната ни унищожава Covid ваксини за милиони левове? (видео)
По думите на специалисти смъртността не е висока. "Тя е около 0,33% в световен мащаб. В някои страни достига до 0,1%. В началото на пандемията смъртността в световен мащаб е била около 5%. С други думи, тя е намаляла около 15 пъти", споделя експертът.
По оценки на ТАСС броят на потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в света е над 600 млн. Повече от половината от всички случаи на коронавирус се срещат в осем държави: САЩ, Индия, Франция, Бразилия, Германия, Великобритания, Южна Корея и Италия.
Не изчезва
Коронавирусът не изчезва, а продължава да мутира”, заяви вирусологът проф. Радостина Александрова наскоро.
"Това, че свалихме маските е добре. Намаленото тестване обаче не е добре, защото ние трябва да следим и да знаем какво се случва с вируса и как се променя геномът му. Пандемията не е приключила, вирусът остава сред нас. За щастие имаме достатъчно знания и средства, за да можем да продължим да живеем нормално. На 13 април на последната си пресконференция СЗО отбеляза най-ниския период на смъртни случаи с коронавирус. Има държави, в които обаче той остава активен”, обясни проф. Александрова.
„Това, че свалихме маските е добре. Намаленото тестване обаче не е добре, защото ние трябва да следим и да знаем какво се случва с вируса и как се променя геномът му. Пандемията не е приключила, вирусът остава сред нас. За щастие имаме достатъчно знания и средства, за да можем да продължим да живеем нормално. На 13 април на последната си пресконференция СЗО отбеляза най-ниския период на смъртни случаи с коронавирус. Има държави, в които обаче той остава активен”, обясни проф. Александрова.
Вирусологът добави, че остават и препоръките на властите за поставянето на трета доза от ваксината.
„Интензивното разпространение на вируса показва, че той продължава да трупа мутации. В каква посока точно, не е ясно. Следващият вариант не знаем дали ще се разпространява по-добре. Covid-19 не се самоунищожава”.
Според проф. Александрова, не е изключено наесен да има нова вълна на заразата.
Източник: Dnes