Пострадалите от наводненията ще получат по половин минимална заплата. Служители на комисията за социално подпомагане минават по домовете на пострадалите от наводненията в Карловско, виждат кои хора са бедстващи от наводненията и им се предоставя половин минимална заплата, за да посрещнат нуждите си. Това обяви областният управител на Пловдив Ангел Стоев по време на извънреден брифинг.
Минималната работна заплата от 1 април 2022 г. е 710 лв., което означава, че пострадалите ще получат по 355 лв.
Няма загинали и пострадали, уточни Стоев и допълни, че са използвани два хеликоптера и лодки за евакуация на бедстващите. Благодари на Столичната община, която е изпратила три много добре оборудвани и подготвени екипа, които са спасили поне половината от бедстващите в Пловдивска област.
Стоев благодари и на ръководството на БЧК-Пловдив, което е направило много по отношение на обгрижването. 65 души са били настанени в кметството на село Слатина, 15 души в кметството на село Каравелово, в болницата са настанени 6 души. БЧК е осигурил вода, тъй като водоснабдяването е прекъснато.
Голяма част от спасените са настанени при техни роднини и познати и към момента няма бедстващи, увери областният управител на Пловдив.
Бедстващите в Слатина: Институциите ни оставиха сами (видео)
По думите му в Пловдивска област е обявено частично бедствено положение след падналите проливни дъждове в размер на 200 л/кв. м, което много рядко се случва.
Най-засегнати са общините Карлово, Калояново и Марица.
В момента аварийните екипи в началото на трети етап - дейности, ремонти и обеззаразяване, тъй като има голяма опасност да плъзнат зарази поради натрупаните наноси и дъждовете. По тази причина ръководителите на Агенцията по безопасност на храните и здравната инспекция са на място.
До момента е възстановен мостът между село Богдан и село Московец и оттам има излаз. И двете части на Богдан вече имат връзка със света. Работи се и за изграждане на временни мостове, допълни Ангел Стоев. Очаква се възстановяване на моста между Дъбене и Войнягово.
В село Каравелово в момента работят 4 фадроми, 9 самосвала, 2 верижни багера, един камион с щипка, 60 доброволци и 60 войника с 5 резачки. Село Богдан има на разположение 4 фадроми, 2 самосвала, един верижен багер, 20 доброволци, около 90 войници с 3 резачки подпомагат справянето с щетите. В село Слатина има 3 багера, два самосвала, два камиона с щипки, 40 войници с допълнителен багер и 4 резачки. Очаква се утре да пристигне допълнителна техника, която да се включи във възстановяването.
Комисия оглежда щетите по къщите и инфраструктурата. Ще се направят протоколи, ще бъдат оценени щетите и ще се направи сметка за тези обекти, които трябва да бъдат възстановени. Вътрешният министър Иван Демерджиев е уверил, че ще свика веднага комисията, след като са готови протоколите.
Към момента има проблем и с водоснабдяването. Има не само прекъснати водопроводи, но и разрушени водохващания. За момента властите призовават хората да не ползват водата от чешмите.
Загиналите животни по дворовете ще бъдат събрани и унищожени по подходящия начин.
Има договорка с екарисажа в Стара Загора, който да поеме част от животните. Независимо дали животните са регистрирани или не са, държавата ще се погрижи за всички, увериха властите.
Министерството на земеделието е организирало обследване на дигите и се работи по укрепване на слабите им места. Земеделците, чиито трайни насаждения са ударени от дъждовете, не трябва да се притесняват. Те имат 10 дни да подадат своите заявления за унищожените ниви, след което министерството ще възстанови разходите.
Има създадена организация за опазване на имотите на хората, които живеят извън тях, защото са негодни за обитаване. Ако някой смята да мародерства да знае, че няма да му се отдаде, заяви Ангел Стоев.
Данните от проверките не потвърждавали поголовни сечи в землищата на Каравелово и Богдан, твърдят от Министерството на земеделието.