Европейската комисия опроверга изказване на енергийния министър за руския петрол.
Временното изключение за България за внос на руски петрол по море не е направено, за да продава количества на други държави. Това коментира говорителят на Европейската комисия Даниел Фери.
Забраната за внос на руски нефт в ЕС беше включена в шестия пакет санкции на Брюксел срещу Русия заради войната в Украйна.
Пакетът, който бе приет през юни, забранява покупка, внос и трансфер на руски нефт и на редица петролни продукти от Русия към ЕС. Временното изключение за България е до края на 2024 г.
Изземане на печалбите на “Лукойл” е сред мерките за понижаване цените на горивата (аудио)
Преди ден служебният министър на енергетиката Росен Христов заяви в предаването „Защо, господин министър“ на bTV, че няма изискване на Брюксел да не продаваме внесените руски горива.
Дерогацията не изисква ограничаване на търговията, коментира тогава министър Христов.
Той посочи, че служебният кабинет готви отмяна на въведената забрана за износ на горива от бургаската рафинерия.
„Какво се получава, ако ние забраним износа на горива от „Лукойл“. Всичко остава в България – ние не можем да го потребяваме. Всичко се пълни в хранилище. Те няма да има къде да го слагат и спират да произвеждат. Ние ограничихме нерегламентираният изход. Това е обсъждано с Христо Алексиев. „Лукойл“ произвежда горива, които в България и ЕС не се ползват. Те се продават в трети страни. Ако те не се изнасят, ще остане тук. Ако се запълнят хранилищата, ще намалят производството. Изключително е важно за българския потребител „Лукойл“ да работи, защото така ще се намалят на цените“.
Ето какво уточниха обаче от Европейската комисия:
„Заради специфичното си географско положение България получи дерогация от санкциите за внос на руски петрол по море за ограничен период от време, до края на 2024 година. Много е важно обаче, че това изключение за България се прави заради специфичното ѝ географско положение, а не за да го продава на други държави-членки или на трети страни“, заяви Даниел Фери.