Как Столична община ще глобява шофьорите, когато камерите ѝ не засичат скоростта?
Столична община има около 600 камери. Всички са монтирани на ключови за трафика места. Те обаче не могат да засичат нарушения на скоростта на пътя. Нищо че СО иска да има правото да налага глоби, сочи проверка на Дневник.
Ето какво става, когато пътят е хлъзгав, а скоростта – висока (видео)
Някои от камерите могат да заснемат преминаването на червено. Други мога да снимат регистрационните табели на колите. Но няма трети, които да отчитат превишаване на скоростта. За да бъдат снимани нарушителите с необходимата за санкциониране информация, ще трябва общината да дублира, комбинира, добави камери или накратко да закупи нови.
Миналата седмица председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев (ГЕРБ) обяви идеята общините да поемат контрола, налагането на глоби и събирането на средствата от тях. Като нарушенията на пътя, за които ще се следи, са: преминаване на червен светофар, превишена скорост и каране в насрещното движение.
Хиляди са засечени с превишена скорост по бул. “Черни връх” само за четири денонощия
Идеята е трите чести нарушения да бъдат удостоверявани само с видеокамери, а не от общински служители, с което се отговаря и на реакциите, че предложението носи допълнителни корупционни възможности. След отчетена глоба ще бъде изпратен електронен фиш. А събраните средства ще бъдат използвани са мерки за пътна безопасност.
За да се случи това обаче и СО да поеме контрола, са необходими поправки в Закона за движение по пътищата и в Закона за местното самоуправление и администрация.
"Предлагаме тези промени като "неизбежна отбрана", обясни Георги Георгиев, пред Дневник.
Стана ясно каква е била скоростта на Георги Семерджиев във фаталната вечер (видео)
"Сега "Пътна полиция" има едва три стационарни камери за засичане на скоростта (при Орлов мост, на бул. "Яворов" и на Околовръстното близо до отклонението за бул. "България" - бел. авт.) Плюс 15 мобилни патрула за цяла София. Уличната мрежа е дълга 3900 км. А населението 2 милиона", обясни председателят.
Монтираните през последните три години от Столична община 600 камери по кръстовищата се ползват само за наблюдение и управление на трафика (напр. в реално време да се реагира за облекчаване на трафика на ключови места чрез светофарните уредби и други).
Фандъкова поиска от СДВР завишаване на контрола за шофиране с превишена скорост
"Камерите, които имаме в момента, не могат да засичат скорост", каза пред Дневник Димитър Петров, ръководител на дирекция "Управление и анализ на трафика" на Столичната община.
Това означава, че ще трябва да се купят камери с радари. Но Зафир Зарков (ГЕРБ) побърза да обясни, че цената не е кой знае какво, защото щяла да се изплати само за три месеца с глобите. Които май трябваше да отиват за мерки за пътна безопасност?
"Избрали сме пет пъти по-евтини камери с радари от тези на МВР, 20 000 лева ще струва едната", допълни Петров.