Служебната власт се готви да даде картбланш за разширяване на сечта във вековните гори на България. За това информира Mediapool.
Пред представители на бизнеса в четвъртък е дадено обещание да отпадне дори сегашното ограничение, което забранява сечта на 30% от площите с такива гори. По-късно и министърът на икономиката Никола Стоянов, след среща с горския бранш и експерти от министерствата на земеделието и на екологията, потвърди, че се върви към отмяна на ограниченията за сеч във вековните гори.
Заповедта със забрана на сечта в 30 на сто от вековните гори бе подписана от служебния министър Христо Бозуков. Това стана на 16 септември 2021 година.
Ето какво коментира министърът на икономиката Никола Стоянов на въпрос дали недостигът на дървесина трябва да се компенсира със сеч на вековни гори:
"Беше ми обяснено следното нещо. Гората има много функции. Една от тях - докато растат дърветата поемат и много от въглеродния двуокис. След като те достигнат този жизнен цикъл, при който спират да растат повече и това са тези стари гори, чийто дърводобив е ограничен, те започват обратно да отдават въглероден двуокис, а не повече да поемат. Оттам нататък те не растат повече, не допринасят за прираста на гората и единственото, което се случва е накрая да паднат, когато изгният. От друга страна, ако те се добиват навреме, те са основна суровина, например за мебелния сектор".
След въвеждането на тази заповед дърводобивът е намалял с 1 млн. кубически метра, обясни министърът.
Кметът на Бели Искър показа ужасяваща незаконна сеч край Самоков (РАЗСЛЕДВАНЕ)
Според природозащитника и депутат от "Продължаваме промяната" Александър Дунчев проблемът не е във вековните гори. Те са едва 5% от всички гори в България. По думите му недостигът може да бъде осигурен от останалите гори. В тях дори не се изпълняват плановете за разрешена стопанска сеч.
Целта на това повече от спорно решение е "да се задоволят лобистки интереси и дълготрайно да се завишат сечите и то в най-чувствителните български гори под предлог, че се помага на бизнеса да не съкращава работници и да не отказва поръчки", допълни той.
И напомни, че част от най-старите гори на страната са и във вододайни зони.
Само преди ден в НС по инициатива на "Продължаваме промяната" бе създадена временна парламентарна комисия. До 10 дни тя трябва да предложи как да се осигурят дърва за населението.