"Репортери без граница" осъди поведението на Момчилова и го определи като недостойно за позицията, която заема.
На официално заседание на Съвета за електронни медии на 8 декември председателят Соня Момчилова коментира международното разследване, разкриващо насилие и нечовешко отношение към бежанци по българо-турската граница. Тя отправя необосновани и лични нападки към участващата в разследването журналистка Мария Черешева. На следващия ден ги повтаря и доразвива в пост в социалната мрежа Facebook.
В пост в Twitter от организацията "Репортери без граница" посочват, че поведението на Момчилова е "недостойно за нейната позиция".
АЕЖ поиска оставката на председателката на СЕМ
Досега Момчилова не е коментирала поисканата ѝ оставка. Исканията се появиха след поста ѝ, чиято публичност впоследствие тя ограничи, пише в. Дневник.
От Българския хелзинкски комитет поискаха оставката на Момчилова, защото коментарите, които отправя и в качеството на председател на регулаторен орган, "представляват директна заплаха към всички журналисти, работещи в попадащите под контрола на СЕМ медии".
От Асоциацията на европейските журналисти смятат, че е недопустимо в една демократична държава - член на Европейския съюз, председател на регулаторен орган да напада журналисти заради тяхно разследване, изобличаващо нередности в държавата.
"Ако регулатор или човекът, който го представлява по закон, започне да атакува журналисти, за да защитава правителството, това е брутална форма на цензура", посочиха от организацията.
Припомняме, че в международното разследване участват осем медии. Това са Sky News, германската обществена телевизия ARD, британският Times, френският Le Monde. Също швейцарското обществено радио и телевизия SRF, Lighthouse Reports, Domani и българската секция на радио "Свободна Европа".
Първата част разказва за прострелян млад сириец, като според независим експерт изстрелът е дошъл от България. Продължението показва как преди да бъдат върнати в Турция, бежанци са държани в барака при мизерни условия.