Сигнализирай!

Ето кои са най-иновативните държави в света

Gospodari.com
Gospodari.com
19.12.2022 г.
201
0

Ето кои са най-иновативните държави в света според Global Innovation Index- Швейцария, САЩ и Швеция. В топ 10 попадат и Великобритания, Нидерландия, Южна Корея, Сингапур, Германия, Финландия и Дания, показва графика на Visual Capitalist.

Най-иновативните страни в света 2022 г

От 2000 г. глобалните инвестиции в научноизследователска дейност (R&D) са се утроили до 2,4 трилиона долара.

Разходите за научноизследователска дейност създават по-широка глобална мрежа. През 1960 г. САЩ са съставлявали почти 70% от глобалните разходи за научноизследователска и развойна дейност, а до 2020 г. това е спаднало до 30%. От създаването на работни места и общественото здраве до националната сигурност и промишлената конкурентоспособност, научноизследователската и развойна дейност играе жизненоважна роля в икономическия растеж и иновациите на една страна, като оказва влияние върху почти всяко кътче на обществото – пряко или косвено.

Наред с разходите за научноизследователска дейност, други ключови дейности играят важна роля в стимулирането на напредъка и иновациите. Те включват технологично внедряване, научни изследвания и дейност с рисков капитал, наред с други.

Горната инфографика класира най-иновативните икономики в света, използвайки данни от Глобалния индекс на иновациите на WIPO на ООН.

Какво определя дадена икономика като иновативна?

Иновациите по своята същност нямат количествено определяне, но Глобалният индекс на иновациите прави опит да се намери точно т.акова

Рамката, използвана за индекса, цели да създаде по-пълен анализ, състоящ се от 81 индикатора в седем категории за изчисляване на резултата на дадена държава:

7 категорииПримерни индикатори
Бизнес развитиеРазходи на бизнеса за научноизследователска дейност, инвестиции в наука
Пазарно развитиеРазмер на БВП на икономиката, интензивност на конкуренцията на местния пазар
ИнфраструктураПътища, болници, училища, енергийна ефективност
Човешки капиталПравителствено ифнансиране на човек, количество научни и изследователски институции
ИнституцииПолитическа стабилност и сигурност, улеснения за стартиращи бизнеси
Креативни дейностиИндустриален дизайн, забелязващи се търговски марки
Познание и технологииПо-добра продуктивност, прилагане на нови технологии и изкуствен интелект

Както показва таблицата по-горе, рамката има за цел да идентифицира индикатори, които насърчават иновативна среда и революционни технологии.

Общият резултат за иновации на всяка държава е комбинация от тези категории и страните с подобни резултати могат да бъдат силни в различни области.

Топ 50 на най-иновативните държави в света

Швейцария се нарежда на върха⁠ за 12-та поредна година – пред САЩ, Южна Корея и Израел.

За мнозина това може да е изненада. Законите, касаещи интелектуалната собственост на страната обаче се считат за световен пример и се допълват от силно сътрудничество между университетите и индустрията. Освен това страната привлича топ таланти благодарение на високия си стандарт на живот.

На второ място са Съединените щати, които харчат най-много за научноизследователска дейност с над 700 милиарда долара годишно. В световен мащаб четири от петте компании с най-големи разходи за научни дейности са в Америка: Amazon (42,7 милиарда долара), Alphabet (27,6 милиарда долара), Microsoft (19,3 милиарда долара) и Apple (18,8 милиарда долара).

Държави от цяла Европа също заемат високо място в топ 10 - сред тях са Швеция (#3), Обединеното кралство (#4) и Нидерландия (#5).

Южна Корея (№6) е известна с високия си интензитет на научноизследователска и развойна дейност. Това се движи от неговите индустриални конгломерати, известни като chaebols, които обикновено са семейна собственост. Samsung и LG са сред най-големите компании, известни с високата си степен на корпоративно-академично сътрудничество.

Европа

С 15 от 25-те най-големи икономики в света, Европа е мощен център за насърчаване на иновативни екосистеми.

Континентът също е лидер в социалния прогрес, равенството и удовлетворението от живота. Регионът получава 30 точки за неравенство според индекса Джини в сравнение с 41 за Америка.

За мнозина технологичната продукция не е първото нещо, което идва на ум, когато си помислят за Европа, но сделките с рисков капитал скочиха с над 53% през 2021 г. Лондон, Берлин и Париж бяха водещи градове за рисков капитал.

Къде сме ние?

България попада на 35-та позиция в света в тази класация. Страната ни е на челна позиция на Балканския полуостров и води пред Гърция и Румъния. Прави впечатление, че Русия, Беларус и Украйна показват доста ниски резултати по иновативност. Нисък е индексът и при Албания, Македония, Черна гора и Сърбия.

България потвърждава позицията си в класирането за 2021 и е с 2 позиции пред класирането си през 2020 година. Това се дължи най-вече на технологичните инвестиции, привлечени нови инвеститори и ръст в приложението на новите технологии в образованието.

Уникален аудио-визуален спектакъл представиха на премиерата на glo™ hyper X2 (видео)

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.