Германия призова Китай да не дава оръжия на Русия, предава Mediapool.
Германският канцлер Олаф Шолц призова Китай да не изпраща оръжия, за да помага на Русия във войната ù срещу Украйна. А вместо това да окаже натиск върху Москва да изтегли войските си.
Китай обмисля доставки на оръжия за Русия?
Шолц смята за разочароващо, че Китай се е въздържал от осъждане на руското нахлуване. Федералният канцлер обаче приветства усилията на Пекин за намаляване на ядреното напрежение.
"Моето послание към Пекин е ясно: използвайте влиянието си в Москва, за да призовете за изтегляне на руските войски". Това заяви Шолц в реч пред германския парламент. "И не доставяйте никакви оръжия на агресора Русия", допълни той.
Възможни санкции
Според източници, цитирани от Reuters, САЩ проучват позициите на близките си съюзници към възможността за налагане на нови санкции срещу Китай, ако реши да предоставя военна подкрепа на Русия за войната ù в Украйна.
Консултациите, които все още са в предварителен етап, имат за цел да съберат подкрепа от редица държави. В това число са особено страните от Г-7, за да се координира поддръжка за евентуални ограничителни мерки.
Китай издаде документ, призоваващ за всеобхватно прекратяване на огъня, но той беше посрещнат със скептицизъм на Запад. Според Шолц би трябвало "Китай да обсъди своите идеи с основните заинтересовани страни – с украинците и с президента Зеленски".
Москва и Пекин демонстрират все по-силни връзки
На този фон Русия и Китай обявиха планове за развитие на двустранното сътрудничество.
Тази заявка даде външният министър на Русия в Делхи на първата си лична среща с китайския министър на външните работи Цин Ган в кулоарите на форума на дипломатическите ръководители от страните в Г-20, предаде ТАСС.
Лавров отново поздрави китайския си колега по повод назначаването му на този пост. Той изрази убеденост, че Цин Ган ще осигури "приемственост и постъпателно движение напред във всички насоки, съгласувани от (държавните) лидери, включително в търговско-икономическата и културната сфера".
"Имаме отиващи доста далеч планове за развитие на двустранното взаимодействие. И, естествено, наситен външнополитически дневен ред с оглед ролята на Русия и Китай като стабилизиращ фактор за системата от международни отношения", добави ръководителят на руската дипломация.
"Благодарение на стратегическата ръководна роля на лидерите на нашите държави отношенията ни се развиват все така стабилно и здраво, като дават положителен пример за двустранни отношения между големи сили", отбеляза Цин Ган.
Той припомни "успешното" неотдавнашно посещение в Москва на най-висшия китайски дипломат Ван И (21-22 февруари) и постигнатите тогава "широки договорености" между двете държави.