Доживотен затвор за помагачите на атентатора от "Сарафово" на три инстанции, съобщава bTV.
Двамата помагачи получиха доживотен затвор без право на замяна. Присъдата е потвърдена от Върховния касационен съд преди дни и идва 10 години след атентата на бургаското летище, при който загинаха шестима, а други 38 бяха ранени.
Уважени са гражданските искове на наследниците на петима от загиналите граждани на Израел и един български гражданин, включително и множество пострадали лица, коментира главният прокурор Иван Гешев.
Припомняме, че преди почти 11 години в разгара на летния сезон в багажното отделение на един от автобусите избухва бомба. Шестима са убити, ранените са близо 40.
Потвърдиха доживотните присъди на обвинените за атентата в Сарафово
18 юли 2012 г. променя живота на много хора. Сред тях са семействата на шестте жертви – петима израелски туристи и българският шофьор на автобус Мустафа Кьосов.
Атентатът променя още нещо - илюзията, че България може да остане встрани от тероризма.
Разследването, което продължи 8 години, установи, че атентатът в България е организиран от трима ливанци. Единият загива при взрива, другите двама напускат страната с фалшива самоличност. Оттогава са в неизвестност, а присъдите им са задочни. На втора инстанция са осъдени на доживотен затвор без замяна. Издирват се от Интерпол.
Отсъстващи подсъдими и "доживот без право на замяна" на три инстанции
Всички съдебни инстанции, които са разглеждали делото за атентата в "Сарафово", прочетоха присъди "доживотен затвор без право на замяна" - най-тежката, предвидена от българското законодателство,, допълва в. Дневник. Двамата подъсидими обаче не са били изправяни пред съд и наказанията едва ли ще бъдат изпълнени, тъй като в продължение на 11 години Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан се укриват.
Прекият извършител на атентата - алжирският гражданин Мохамед Хасан ел Хюсейни, загина при взрива на 18 юли 2012 г. Обвинителният акт бе внесен в съда през лятото на 2016 г., a магистратите направиха неколкократни, но безуспешни опити да започнат процеса. Причината делото да не може да тръгне в продължение на месеци бе нередовно призоваване на част от пострадалите израелски граждани или отсъствие на някои от защитниците.
През септември 2020 г. специализираният наказателен съд прочете първите доживотни присъди. Те бяха потвърдени на втора инстанция през лятото на миналата година.