Сигнализирай!

Кое ни кара да се гордеем да се наречем „българи“? (проучване)

Gospodari.com
Gospodari.com
07.03.2023 г.
63
0

Агенция за пазарни проучвания JTN е анкетирала 2015 български граждани, за да отговори на въпросите „Кое ни определя като българи?“, „Какво ни носи национална гордост?“, „Какво може да стимулира позитивното развитие на България?“ и др.

Резултатите от изследването, цитирани от bTV, показват недвусмислено, че сънародниците ни намират поводи за национална гордост, но повечето от тях са в миналото и историята ни.

Коя година е основана България? Проба-грешка (видео)

Славна история, богати традиции, красива природа
Кое ни кара да се гордеем да се наречем „българи“?
iStock

Всеки втори анкетиран отговаря, че владеенето и използването на езика ни и познаването на историята ни определят като българи. Над 4/5 са заявили, че се гордеят с произхода си, като посочват като основни причини - славната ни история, богатите ни традиции и прекрасната природа - все неща, за които нямаме пряка заслуга в настоящето. Около 6 на сто от допитаните се срамуват, че са българи. Причините за това са в усещането за корупция, дребнавост и чувството за изоставане в развитието на страната ни. За останалите 13% самооценката им не се свързва по никакъв начин с националната им принадлежност.

Разследват България за злоупотреби с европейски средства за близо половин милиард евро

Първите три исторически събития, даващи повод за национална гордост, са героите от освободителните борби, обявяването на независимостта на страната ни през 1908 година и Съединението от 1885 година. Редом до тях повод за гордост сред респондентите дават Златните момичета от художествената ни гимнастика и българския принос в развитието на компютърните науки.

Кое ни кара да се срамуваме?

На другия полюс, като най-голям повод за срам от българската идентичност 90 на сто от анкетираните посочват т. нар. Възродителен процес и последвалата от него насилствена смяна на имената, довела до изселничеството на стотици хиляди български турци.

Кое ни кара да се гордеем да се наречем „българи“?
iStock

В най-голяма степен интервюираните се себеидентифицират със семейството си, после с българския си произход и на трето място с града ил и селото си. Европейската идентичност остава слабо популярна сред сънародниците ни.

Поводи за размисъл

Резултатите от изследването на JTN ни дават редица поводи за размисъл. Видно от резултатите, българите продължаваме да жадуваме своето държавно и национално величие, което ни е завещано от предците. Но трудно намираме неговите проявления в настоящето. Това идва да рече, че или поводи за гордост липсват или те са трудно откроими в съвременен контекст. Какво мислите Вие по този въпрос?

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.