След 100 часа дебати: Сенатът във Франция прие спорната пенсионна реформа, съобщава NOVA.
Реформата се смята за ключова мярка от втория президентски мандат на Еманюел Макрон. Тя обаче предизвика вълна от протести в цялата страна.
Горната камара на френския парламент - Сенатът, прие спорната пенсионна реформа със 195 гласа "за" и 112 "против". Сега реформата ще бъде разгледана отново от съвместна комисия, съставена от депутати от долната и горната камара. Това вероятно ще стане в сряда. Ако комисията се споразумее по текста, ще има финален вот в двете камари в четвъртък. Но изходът в долната камара - Националното събрание, остава неясен. Там партията на Макрон се нуждае от съюзници, за да постигне мнозинство по този въпрос.
Ключовата мярка в пенсионната реформа е вдигане на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години.
Бутилки и камъни полетяха към полицията по време на протестите във Франция (видео)
Реформата породи седем общонационални протеста, последният от които беше в събота, както и вълна от стачни действия в страната.
Президентът Макрон настоява, че пенсионната възраст не може да не се вдигне.
Данните показват, че от всички над 30 държави в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, французите взимат пенсия най-дълго. А вдигането на възрастта е широко непопулярно, сочат анкетите.
"Не става дума за нежелание да работим повече. Става дума за невъзможност. Аз работя в театъра и не се натоварвам. Но когато се хванах на друга работа през лятото, беше много уморително", казва Луиз, помощничка в театър в Париж.
"Тази реформа не трябва да се приема. Макрон отлично разбира, но се преструва че е забравил. Много хора гласуваха против Марин Льо Пен, а не за него и програмата му. Нека не забравяме, че демокрация означава какво искат хората. И ние му казваме “не”, обяснява бивша работничка в мебелна фабрика.