Изключително рядък бял сръндак се показа пред очите на фотограф в Родопите. За шанса веднъж в живота разказа Цветомир Цолов пред bTV.
„Опазването и подхранването на дивеча в суровите зимни условия е задача на държавните ловни стопанства на ЮЦДП. Ежедневно се зареждат хранителните комплекси. При подобно подхранване е забелязано животното. Тогава бях извикан аз, за да заснемем това наистина удивително животно“, обясни за bTV Цветомир Цолов.
Той е трябвало да влезе в специално укритие за наблюдение и оттам-насетне търпеливо да чака с ръка на спусъка, но на фотоапарата.
Спасиха бедстваща сърна, паднала в река Черна
„Бях възхитен, почувствах доста адреналин, Въпреки това опитът ми помогна да запазя самообладание. Когато излезе от гората дивото животно е изключително боязливо и предпазливо. Именно този момент изчаках да отмине, преди да подходя към заснемането“, споделя Цветомир Цолов.
С помощта на дългофокусната си апаратура той е могъл търпекиво и отдалеч да съзерцава сръндака албинос и да му направи достатъчно на брой и добри кадри.
Рядък вид не само за България
„Изключително рядко е такова животно. То е не просто много рядко за България, а в световен мащаб. Аз имах щастието да го наблюдавам изключително много. На мен ми се появи в един и същи ден на едно и също място и аз можах да го видя цели три пъти“, уточнява фотографът.
Според ловните експерти и специалисти редкият сръндак албинос е на възраст над пет години, без да може да се каже със сигурност. Още повече, че друго такова животно не е забелязвано досега у нас.
Такъв албинос, според Цолов, определено се чувства чужд сред останалите животни и те го възприемат опознавателно. Също така възприема и той останалите представители на своя вид.
Заловиха общинар от ДПС и горски да разфасоват сърна след незаконен лов (снимки)
Каква ще бъде съдбата оттук-нататък на рядкото и красиво животно, ще решат компетентните служби, но фотографът, направил ни свидетели на гледката му, завършва така:
„Призивът ми към всички е: нека запазим това животно, защото то е благодат, то наистина е поличба на блага вест, на късмет, на хубаво. А ловноите специалисти ще преценят какво да се случи с него.“