България изпада от Румъния и за безвизови пътувания в САЩ. Това стана, след като северната ни съседка успя да преодолее съпротивата на Нидерландия за Шенген, пише „Сега“.
Двама американски сенатори внесоха законопроект в подкрепа на включването на Румъния в програмата за безвизово пътуване в САЩ за срок до 90 дни, съобщи румънското посолство в САЩ.
Отново не ни приеха в Шенген и отново това води до пропуснати икономически ползи
Инициативата е на Ричард Дърбин от демократите в Сената и Джийн Шахин, конгресмен и председател на подкомисията за Европа в Комисията по външни отношения. Тя идва непосредствено след посещението на двамата сенатори в Румъния. За да бъде премахнат визовият режим със САЩ, трябва отказите на визи за граждани от определена държава да не надхвърлят 3%. Само през миналата година отказите за румънски граждани са били 17% от всички молби, които са подали.
Пречките пред двете страни
България е от последните държави в ЕС, чиито граждани нямат право на безвизово пътуване в САЩ. Букурещ и София споделят еднакви амбиции за влизане в Шенгенската зона на ЕС. При срещата вчера на румънският президент Клаус Йоханис с Румен Радев двамата изразиха желание за съвместни действия за преодоляване на пречките за влизане в Шенген. За разлика от България обаче Румъния си осигури вече подкрепа от Нидерландия. Общото препятствие и за двете държави остава съпротивата на Австрия.
Еврокомисар: Неприемането на България и Румъния в Шенген е подарък за Путин
„Инициативата на американските сенатори показва подкрепата и доверието, с което се ползва Румъния като стратегически партньор и съюзник в Черноморския регион.” Това заяви румънският посланик в САЩ Андрей Мурару.
Законът за премахване на визовия режим на Румъния от 2023 г. е важен сигнал за определянето на Румъния като участваща държава. Същевременно властите в Букурещ засилват борбата с трафика на хора. Тя е важна предпоставка за покриване на техническите критерии за допускане до програмата.
В мотивте на предложението на двамата сенатори залегна важната роля на Румъния в НАТО и Европейския съюз. Те подчертаха близките отношения със силен съюзник като Съединените щати. И оцениха подкрепата, оказана на украинските бежанци след агресията на Русия в Украйна.