Отнеха лиценза на "Евроинс" в Румъния.
Националният надзорен орган (ASF) е решил да оттегли разрешението за дейност на „Евроинс Румъния“, отбелязвайки признаците на състояние на несъстоятелност на компанията. Това става ясно от публикация в сайта на ASF.
Към 30 юни 2022 г. компанията не е разполагала с допустими средства за капиталовото изискване за платежоспособност (SCR), което се е запазило към 30 септември 2022 г., отбелязва регулаторът. Необходимите средства за възстановяване на капиталовото изискване за платежоспособност са в размер на 2,19 милиарда леи. За покриване на минималното капиталово изискване (MCR) необходимите средства са в размер на 1,75 милиарда леи. Решението за отнемане на лиценза е взето при условията, при които положението на „Евроинс Румъния“ не прави надеждно прилагането на процедура за преструктуриране, допълва още регулаторът.
В решението се посочва още, че предстои откриване на производство по несъстоятелност. Застрахователният гаранционен фонд (FGA) ще бъде назначен като временен администратор на компанията. Той трябва да осигури администрирането и управлението на дейността на застрахователя и да предприеме необходимите мерки за запазване на наследството.
Надзорната комисия е стигнала до подобно решение след обширен анализ на ситуацията с Euroins Romania Asigurare-Reasigurare S.A. От публикацията става ясно, че компанията е била обект на интензивни контролни действия от 2020 г. Те са довели до осветяване на реалното състояние на . Между февруари 2020 г. и януари 2023 г. на дружеството са наложени 26 санкции. Глобите са в размер на над 16 милиона леи. Всички санкции са били потвърдени от съдилищата, към които дружеството се е обърнало, за да оспори мерките.
Прехвърлянето на активи на регистрираната в България компания EIG Re не е било позволено от регулаторния орган.
В Комисията за финансов надзор (КФН) у нас е получено уведомление за прието на 17 март решение от националния надзорен орган на Република Румъния за отнемане на лиценза на румънския застраховател, за откриване на производство по несъстоятелност спрямо това дружество, както и за забрана за свободно разпореждане с активите на дружеството. Това съобщава КФН.
Euroins Romania Asigurare-Reasigurare S.A. е дъщерно дружество. Част от групата на „Евроинс Иншурънс Груп“ АД, по отношение на което КФН е орган за групов надзор.
Решението на румънския надзорен орган не засяга застрахованите лица в българските застрахователни дружества от групата на „Евроинс Иншурънс Груп“ АД. Това отбелязва българският регулаторен орган. И подчертава, че Euroins Romania Asigurare-Reasigurare S.A. не извършва застрахователна дейност в България.
Комисията за финансов надзор не е констатирала проблеми с платежоспособността нито на индивидуалните дружества от групата на „Евроинс Иншурънс Груп“ АД, нито на групата като цяло.