Сеул готви 69-часова работна седмица.
На фона на приетата във все повече държави 4-дневна (32-часова) работна седмица, властите в Южна Корея готвят увеличаването ѝ на 69 часа. При това със закон, пише Булевард България.
Действащото законодателство в страната гласи, че работниците не могат да бъдат държани на работа повече от 52 часа на седмица (при 40 стандартно за страните в Европа). Това включва 12 извънредни часа към иначе обичайните пет 8-часови работни смени. С това поне формално началниците могат да бъдат глобени при нарушение и дори осъдени на затвор.
Новото предложение на правителството обаче променя този режим и предвижда работодателите и служителите да измерват извънредния труд на месечна, тримесечна или дори годишна база. Разрешеният брой на часовете, в които служителите биха могли да работят извънредно през седмицата, вече става не 12, а 29 ч. Така работодателите могат да изискват от работниците им да се трудят над 13 часа дневно в дните от понеделник-петък.
Корейски фотограф показа теснотията на бедняшките общежития на Сеул (видео и снимки)
Отпор сред най-младите хора
С това предложение властите в Сеул се опитват да решат един наболял проблем за страната. С всяка изминала година населението на Южна Корея намалява и остарява. Тя е световен рекордьор по ниски нива на раждаемост с 0,81 раждания на една майка през 2022 година. По този показател България е с 1,6.
Предложението на правителството обаче среща сериозен отпор от най-младите хора. Те обвиняват правителството, че узаконява злоупотребите от страна на работодателите спрямо служителите и че още повече задълбочава демографската криза в държавата.
Сеул обещава да забрани апартаментите-мазета като тези в “Паразит” (видео)
„Чудото на река Хан“ и високата смъртност
Предложението, макар и на пръв поглед странно, има своите основания в държавата, наречена „Чудото на река Хан“. Отдадеността на работата и висшето образование в Корея се свързва с рекордния икономически растеж от 50-те години. Ето защо работодателските организации срещат готвената промяна с ентусиазъм и оптимизъм.
Страната обаче бележи негативна статистика на смъртни случаи сред работещите хора. Тя е и рекордьор по самоубийствата сред населението на развитите държави, отбелязва CNN. Високата смъртност бе и причината, поради която Сеул реши да въведе лимит до 52 часа за работната седмица - решение, от което сега се опитва да се откаже.