Сигнализирай!

26% от хората в света нямат чиста питейна вода, 46% - канализация

Gospodari.com
Gospodari.com
22.03.2023 г.
65
0

26% от хората в света нямат чиста питейна вода, 46% - канализация.

Това става ясно от доклад на ООН, цитиран от AP News. Той бе публикуван в навечерието на първата голяма конференция за водата от повече от 45 години.

Докладът на ООН за развитието на световните води за 2023 г. нарисува очевидна картина на огромната празнина, която трябва да бъде запълнена, за да се постигнат целите на ООН да се гарантира, че всички хора имат достъп до чиста вода и канализация до 2030 г.

Очакваната цена за постигане на целите е между 600 милиарда и 1 трилион долара годишно. Това заяви на пресконференция Ричард Конър, главен редактор на доклада.

Суша в Европа, градове остават без питейна вода (видео)

Unsplash, credit: Seth Doyle

Но също толкова важно е изграждането на партньорства с инвеститори, финансисти, правителства и общности, занимаващи се с изменението на климата. Именно за да се гарантира, че парите се инвестират в начини за поддържане на околната среда и осигуряване на питейна вода на 2 милиарда души, които нямат такава, и канализация на 3,6 милиона нуждаещи се.

Според доклада използването на вода се увеличава в световен мащаб с приблизително 1% годишно през последните 40 години. И „се очаква да расте с подобен темп до 2050 г." Този процес е движен от комбинация от нарастване на населението, социално-икономическо развитие и променящи се модели на потребление."

Тъй като селското стопанство използва 70% от цялата вода в световен мащаб, напояването на културите трябва да бъде по-ефективно. Така вече е в някои страни, които използват капково напояване, което пести вода.

Unsplash, credit: Sasikan Ulevik

Заради изменението на климата сезонният недостиг на вода ще се увеличи в региони, където в момента е в изобилие. Като Централна Африка, Източна Азия и части от Южна Америка. И ще се влоши в региони, където водата вече е в недостиг, като Близкия изток и Сахара в Африка.

Средно „10% от световното население живее в страни с висок или критичен воден стрес“ – и до 3,5 милиарда души живеят в условия на воден стрес поне един месец в годината, се казва още в доклада на ООН.

От 2000 г. насам наводненията в тропиците са се увеличили четирикратно, докато наводненията в северните средни ширини са се увеличили 2,5 пъти. Тенденциите в сушите са по-трудни за установяване, въпреки че може да се очаква увеличаване на интензивността или честотата на сушите и „екстремните горещини“ в повечето региони като пряк резултат от изменението на климата.

Що се отнася до замърсяването на водата, според Конър, най-големият източник на замърсяване са непречистените отпадъчни води.

„В световен мащаб 80% от отпадъчните води се освобождават в околната среда без никакво третиране“, посочи той, „а в много развиващи се страни - почти 99%“.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.