Инфлацията принуди европейците да спестяват, а българите да харчат. Това е заключението от голямото годишно проучване на BNP Paribas Personal Finance "Обсерватория 2023", предаде "Дневник".
В цяла Европа се усети инфлацията през последната година, макар и с различна сила. Въпреки че тя е по-ниска като процент в развитата част на Европа потребителите там реагират по-остро на нея от тези в Източна Европа.
Българите не са така чувствителни на опасенията, че даден вид стоки или ресурси може да не достигат, за разлика от западноевропейците. Дори по-голям процент от българите смятат да харчат повече отколкото да пестят през следващите 12 месеца.
Данните от голямото годишно проучване на BNP Paribas Personal Finance "Обсерватория 2023" показват точно това. Проучването е проведено онлайн сред 14 200 души в 15 страни от ЕС. Общо 54% от анкетираните казват, че покупателната им способност е намаляла през изтеклата година.
Държавата помага за инфлацията, а после си търси парите
Средно 46% от участвалите в изследването казват, че планират да харчат повече през следващите 12 месеца, а за България процентът е 57%. Намеренията на българите се простират не само върху насъщни стоки, но и за домашни уреди, мебели, стоки за ремонти. В тези графи намерението за потребление е почти двойно спрямо средното за ЕС.
"Това означава, че българите все още имат апетит да преследват плановете си, а не да ги отлагат". Това коментираха експертите на банката.
Българите са винаги малко по-негативно настроени, въпреки че това не се вижда в начина на потребление. Този анализ прави Мария Мангърова, директор "Продажби и маркетинг" в банката. Освен това тя посочва, че за разлика от предходните изследвания "Обсерватория", последното не поставя голяма разграничителна линия между източната и западната част на Европа.
Дава пример и с реакцията на такива негативи - като режим на тока във Франция, на което местното население е реагирало с шок, докато в България освен, че това не се е налагало, но и по исторически причини такова затруднение няма да бъде прието така тежко.
Годишната инфлация в България е скочила над четири пъти
Общо 55% от участниците в изследването очакват дефицит на някакви храни през следващата година. В България така мислят 35% от потребителите. И отново 3 от 4 европейци очакват, че ще има недостиг на някакъв ресурс докато българите са по-оптимистично настроени. Единствено повече българи - 57% очакват да има недостиг на горива, при средно за ЕС 54%. За недостига на газ, на вода, на петрол по-негативно настроени са в по-развитата част на Европа.
54% от европейците се притесняват и от недостиг на горива, а 53% - от прекъсвания на доставките на газ.
Според данните, средната оценка за състоянието на държавите се понижава до 4.9 от 10 възможни точки, което е близо до нивото от началото на 2021 г., когато беше разгара на пандемията. През 2022 г. 70% от хората са усетили чувствително покачване на цените, а 54% заявяват, че покупателната им способност е намаляла.