Вече 24 страни се включват в проекта за колективно купуване на муниции, координиран от Европейската агенция за отбрана (EDA), показва "Дневник". България все още не е сред тях.
В края на миналата седмица към първоначалните 18 страни се включиха още пет: Италия, Испания, Литва, Унгария и Полша.
Участието на Италия и Испания е ключово, тъй като двете страни са сред най-големите производители на боеприпаси в света.
Все още на дневен ред стои решението на въпроса как да се правят поръчки с трети страни. Един от примерите е Южна Корея, която може да предостави много търсените 155-милиметрови артилерийски снаряди по натовски стандарт.
ЕС иска да инвестира милиарди за муниции за Украйна
Инициативата е по повод нуждата от скоростно изпращане на боеприпаси към Украйна.
"Проектът "Съвместно доставяне на боеприпаси" беше създаден за рекордно кратко време от EDA, за да отговори на призива за колективно и по-бързо доставяне на боеприпаси чрез обединяване, координиране и съгласуване на договори с европейската отбранителна индустрия. Проектът на EDA предоставя солидна рамка за намерението на държавите членки да доставят съвместно спешно необходими боеприпаси за Украйна. Този проект изпраща ясно послание към индустрията и засилва подкрепата на ЕС за Украйна след агресивната война на Русия.
Общите поръчки са най-добрият вариант за намаляване на разходите (...) като същевременно позволява на държавите членки да купуват боеприпаси според националните си нужди и да подкрепят Украйна.", се казва в съобщение на EDA.
Предвидените средства са 2 млрд. евро, с които в следващите 12 месеца Украйна трябва да получи 1 милион снаряда. Това трябва да се случи без държавите членки да опразват складовете си и да създават риск за собствената си отбрана. Ускоряването на процеса може да стане като тези поръчки бъдат обявени за случай на форсмажор. Т.е. преговорите по тях могат да започнат веднага и директно с конкретен производител или доставчик без обществена поръчка.
Междувременно, на 23-ти март лидерите на страните от ЕС, както и Румен Радев и Виктор Орбан, подписаха документа "Заключения на Европейския съвет относно Украйна".
Едната от точките в него излага:
"Европейският съюз застава непоколебимо и изцяло рамо до рамо с Украйна и ще продължи да предоставя солидна политическа, икономическа, военна, финансова и хуманитарна подкрепа на Украйна и нейния народ толкова дълго, колкото е необходимо.
Европейският съюз и държавите членки увеличават усилията си за подпомагане на посрещането на неотложните военни и отбранителни потребности на Украйна".