Сигнализирай!

Нагласите у нас: В НАТО сме, но не искаме да помагаме на съюзници

Gospodari.com
Gospodari.com
28.03.2023 г.
81
0

Нагласите у нас: В НАТО сме, но не искаме да помагаме на съюзници. Това е изводът от проучване от ноември 2022г. To e проведено сред 30-те страни членки на алианса плюс Швеция и Финландия, цитирано от Дневник. Малко над 50% от българите не искат да защитят съюзник от НАТО, ако бъде нападнат. Над 10% не искат НАТО да ги защити, ако България бъде нападната.

На участниците е предложено да изберат една от степените между 0 и 10 (най-голямо съгласие) на съгласие с твърдението, че България трябва да защити друга страна от НАТО, ако тя бъде нападната.

Малко под една пета (18%) казват, че са по-средата - нито да защити, нито да не защити съюзник.
Всеки четвърти (25%) е за това да се помогне на страна от НАТО. В тази група най-категоричния отговор "напълно не съм съгласен" са избрали 9%.

Отново най-голямата група от просъюзнически настроените българи е тази с категоричното "Нъпълно съм съгласен" (14%). Останалите са равномерно разпределени в групи от по 9-10 процента.

Шефът на НАТО: Западът ще трябва да подкрепя Украйна в дълга война

Българите не са съвсем на дъното при отговорите на въпроса дали биха искали другите съюзници да защитят България, ако бъде нападната. По-зле са Словакия, Северна Македония, Естония и Черна гора.

Съгласни да приемат съюзническа помощ са над две трети (68%), не са съгласни 11%, а 16% са казали, че се колебаят между едното и другото. Още 5% казват, че не знаят отговора. Това означава, че една трета от анкетираните българи са против, чудят се или не знаят дали искат да бъдат защитени от останалите съюзници. Но и 25% са подкрепили "Категорично да".

Албания впечатлява с 99% желаещи съюзниците в НАТО да я защитят при нападение.

Навсякъде повечето от половината анкетиран смятат, че членството на страната им в НАТО предотвратява нападение от друга държава. В България така мислят 57% от анкетираните - точно толкова, колкото в Германия. На дъното са САЩ с 54% убеденост, че заради алианса никоя няма да посмее да атакува.

Американците са най-големи песимисти, че заради алианса,в който страната им е водеща сила,

Повече от един от петима (22%) българи са убедени, че няма такъв ефект от атлантическото членство, а 16% се колебаят.

Българи са питани и колко важна смятат, че е НАТО за бъдещата сигурност на България.

Тук над две трети (37%) са отговорили с "Много важна" организация, а други 29% - с "Важна", а 9% не я смятат изобщо за важна.

По-малко от половината (45%) българи са казали, че имат доверие на НАТО. На организацията не са се доверили 31%, като 11% дори са заели най-крайната позиция "Изобщо не се доверявам".

Само 34% от гърците се доверяват на НАТО.

Вече не е новина, че в България хората са най-несъгласни страната им да помага на Украйна (въпросът не конкретизира дали става дума за въоръжение). Според проучването 54% са против. На същото ниво е само Черна гора, а Гърция е близо до този резултат с 51%.

В никоя друга от анкетираните държави не е толкова голяма групата, избрала "Тотално съм против" (30%)

Ето още от общите заключения за резултатите от всички държави:

  • Разходи за отбрана: 74% подкрепят запазването или увеличаването на разходите за отбрана, нараствайки от 70% през 2021 г. и 2020 г.
България е най-големият поддръжник на увеличаване на разходите за отбрана.
  • Трансатлантическата връзка остава изключително важна за справянето с предизвикателствата пред сигурността. (82% считат връзката между Северна Америка и Европа за важна, в сравнение с 81% през 2021 г.).
  • Колективната отбрана получава значително по-голяма подкрепа от мнозинството в целия Алианс. 69% са съгласни, че тяхната страна трябва да защитава друг съюзник, ако бъде нападнат, в сравнение с 64% през 2021 г. Само 9% не са съгласни.
  • Убеждението за членството в НАТО - че прави нападението от чужда нация по-малко вероятно, нараства значително до 61% от 53% през 2021 г.
  • Намерението за гласуване се е повишило значително. На референдум 70% от гражданите на съюзниците биха гласували за това тяхната нация да остане член на НАТО. Само 11% биха гласували против членството.
  • Голямо мнозинство от гражданите на съюзниците смятат НАТО за важно за бъдещата сигурност на тяхната страна (74%), само 6% не го правят.
  • Познаването на организацията като цяло се е повишило значително: 83% познават НАТО поне малко, в сравнение със 74% през 2021 г. 52% знаят НАТО много добре или доста.
  • На Русия се гледа неблагоприятно от 63% от гражданите на съюзниците, в сравнение с 46% през 2021 г. Четиринадесет процента имат благоприятно мнение за Русия.
  • Китай се възприема неблагоприятно от 45% от гражданите на съюзниците, в съответствие с 44% през 2021 г.
  • Мнозинството граждани на съюзниците смятат, че нахлуването на Русия в Украйна е засегнало безопасността и сигурността на тяхната страна (64%).
Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.