Съдят баща на поне 550 деца - увеличил риска от кръвосмешение, пише Euronews. Твърди се, че 41-годишен донор на сперма от Хага е станал баща на най-малко 550 деца по света.
Делото е заведено от жена, заченала дете през 2018 г., използвайки дарената от него сперма. Тя е подкрепена от фондация, която защитава правата на децата на донори.
Фондацията твърди, че мъжът е дарил спермата си на най-малко 13 клиники в Холандия и в чужбина.
Според правилата мъж може да дари сперма за до 25 потомства или за 12 семейства, за да предотврати кръвосмешение и да защити психичното здраве на децата.
„Ако знаех, че той вече е станал баща на повече от сто деца, никога нямаше да го избера за донор“, казва в изявление майката, започнала делото срещу него.
„Когато се замисля за последствията, които това може да има за детето ми, ставам несигурна за бъдещето му“, коментира тя.
И допълва: „Да се обърна към съда е единственият начин да защитя детето си“.
През 2017 г. мъжът е бил включен в черния списък в Холандия, след като стана ясно, че вече е баща на повече от сто деца. Холандското дружество по акушерство и гинекология по това време е призовало всички банки и клиники за сперма да спрат незабавно използването на неговия донорски материал.
Мъжът обаче е продължил да дарява в чужбина и чрез незаконни канали.
Фондацията твърди, че донорът се е свързвал с бъдещите майки чрез социалните мрежи. Посочва се също, че е излъгал за броя на децата, на които е станал баща чрез банки за сперма.
Според адвоката на фондацията Марк де Хек донорът е нарушил споразуменията с клиниките и с бъдещите родители. Те са разчитали на неговия ангажимент да помогне за зачеването само на до 25 деца.
„Донорът е дал приоритет на желанието си да се възпроизвежда. Поведението му представлява заплаха за психическото и физическото благосъстояние на децата донори“, казва адвокатът.
Холандските медии съобщават, че в момента мъжът живеел в Кения и е отказал да коментира съдебното производство срещу него.
Мъж е амбициран да “посее” 2500 бебета по цял свят (видео)
Progress Educational Trust (PET), платформа за хора, засегнати от безплодие или генетични заболявания, заявява, че ограничението от 25 потомства е предназначено да поддържа нивата на кръвно родство сред заченатите от донори хора подобни на тези в цялото население.
„Когато генетичният материал на донора присъства в голям брой потомци, (много малкият) риск двама полубратя и сестри да създадат интимна връзка се увеличава“, подчертава PET.
Подробностите около съдебното производство предстои да бъдат обявени.