Сигнализирай!

Боклуци и водорасли превръщат Панчаревското езеро в блато (видео)

Gospodari.com
Gospodari.com
29.03.2023 г.
50
0

Изхвърляне на боклуци, изливане на отпадни води и непочистени водорасли превръщат Панчаревското езеро в блато, разкрива репортаж на bTV. Основен проблем се явяват наносите, които се натрупват в чашата на язовира.

По закона за водите Панчарево е един от комплексните и значими язовири, наблюдаван от Министерството на околната среда и водите. Той е стопанисван от общината и три министерства, заедно с прилежащите към тях администрации. През 2020 г. Министерството на земеделието провежда обществена поръчка за проект за почистване на чашата на язовира на стойност 180 000 лв., но по него почти нищо не се свършва.

В началото на 2018 г. активни граждани от района създават Сдружение за развитие на Кокаляне и Панчарево.

"180 000 лева са платени за един проект, който ако не бяхме ние да бутаме, за да се случва нещо, щеше да потъне в нечие чекмедже. Буквално едни пари изхвърлени на кофата. Има срокове, които ако се пропуснат, проектът ще трябва цялостно да се актуализира. Това ще струва допълнително пари на данъкоплатците и цялата процедура ще се удължи." разкрива председателя на Управителния съвет на сдружението Галина Бел.

Има сериозен риск язовир “Студена” да прелее

Какъв е проблемът

"1 млн. кубически метра вода липсват, губят се, защото наносите се вдигат, а обемите на водата намаляват. Ако продължава в този дух и не се почисти, езерото в скоро време ще изчезне. Тук на места вече е като блато.", допълва тя.

За същото говори и кметът на район "Панчарево" Николай Гюров.

"В опашката на езерото се наблюдава заблатяване, предизвикано от наносите. Усилията на гражданите, местната власт и отговорните институции имат отговорност да се справят с това предизвикателство - а именно езерото да бъде почистено", говори той.

"Спортните клубове много добре обезопасяваме тренировъчни процес. Но ако някой падне във водата, дори да е пешеходец, той ще се удави сред водораслите, защото плуването там е невъзможно. Децата ни са със спасителни жилетки, всички имаме моторни лодки, но въпреки това съществува тази възможност. Многократно сме сигнализирали.", разказва Пламена Петрова, треньор по кану-каяк с 15 години стаж.

В последствие е избрана фирма, която разработва проекта по почистване на стойност 12 млн. лв. Министерството на земеделието дава зелена светлина за изпълнение, но проблемът е, че стойността е определена на базата на цени от 2021 г., които вече не са актуални.

От министерството коментират, че "проектът трябва да се актуализира по отношение на стойността на същия с цел да не бъде компрометирана процедурата по възлагане на обществена поръчка. Основен проблем за реализацията му е съгласуването и осигуряване на депа за наносните отложения."

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.