Френското правителство покани синдикатите на среща. Повод за това е пенсионната реформа и продължаващите протести в страната, пише Bloomberg.
Един от най-видните синдикални лидери във Франция съобщи, че е бил поканен от министър-председателя Елизабет Борн да се срещнат. Това ще се случи в началото на следващата седмица.
Освирквания и искания за оставка на френския премиер след приемането на пенсионната реформа (видео)
Те ще обсъдят правителствения план за пенсионна реформа, който предизвика дни на национални протести.
Правителството е изпратило на синдикатите по имейл покана за среща следващия понеделник или вторник. Това пък потвърди ръководителят на синдиката CFDT Лоран Бергер пред телевизионната мрежа TMC.
„Ще присъстваме. Обсъдихме го помежду си“, каза той, цитирайки разговори с други синдикати. „Смятаме, колективно, че трябва да отидем, за да представим нашите предложения.“
Офисът на Борн не отговори на искане за коментар от медията.
Желанието да говори с представители на синдикатите е в съответствие с предложението, което президентът Еманюел Макрон предложи сам в телевизионно интервю миналата седмица. Не е ясно обаче къде могат да намерят общ език.
Профсъюзите призовават Макрон да натисне спирачките на непопулярната си пенсионна реформа, настоявайки, че опозицията остава силна, въпреки спада на избирателната активност. Около 740 000 са участвали в демонстрации в страната във вторник, което е спад от най-малко 1,09 милиона миналия четвъртък, според данни на Министерството на вътрешните работи. Участието в стачката също намаля.
За френския лидер отстъпването би повдигнало въпроси относно обещанието му да балансира счетоводните книги. И да стимулира пазара на труда с реформи в полза на бизнеса. Френският пенсионен консултативен съвет изчисли, че настоящата система може да струва на публичните финанси поне 0,5% от БВП годишно през следващото десетилетие.
Но продължаването с приемането на закона рискува продължителен конфликт и допълнително разцепване на парламента, където той вече загуби абсолютното си мнозинство и разчита на депутатите от опозицията да приемат текстове по конвенционален начин.