Мъж се самоуби след кореспонденция с чатбот. Историята се развива в Белгия и идва във време, когато се чуват все повече гласове срещу изкуствения интелект.
ТикТокърка го закъса, показвайки модерен трик на лоста (видео)
Младият белгиец е посегнал на живота си след седмици на взаимодействие с чатбот на име ELIZA. което предизвика призиви за по-добра защита на гражданите и необходимостта от повишаване на осведомеността, пише белгийският вестник Тhe Brussels Times.
"Без тези разговори с чатбот съпругът ми все още щеше да е тук“, казва вдовицата на човека. Според La Libre тя и покойният й съпруг са били на тридесет години, водили са охолен живот и са имали две малки деца.
Подробности
"Преди около две години обаче започнаха да се появяват първите признаци на проблем. Човекът стана много наясно с околната среда и намери убежище в ELIZA, името, дадено на чатбот, който използва GPT-J. Това е езиков модел за изкуствен интелект с отворен код, разработен от EleutherAI. След шест седмици интензивен обмен той се самоуби."
Миналата седмица семейството разговаря с Матийо Мишел, държавен секретар по цифровизацията. Той отговаря за административното обслужване, неприкосновеността на личния живот и регулирането на сградите.
"Особено съм поразен от трагедията на това семейство. Това, което се случи, е сериозен прецедент, който трябва да се приеме много сериозно", заявява той.
"С популяризирането на ChatGPT широката общественост отключи потенциала на изкуствения интелект в живота ни, както никога досега. Въпреки че възможностите са безкрайни, опасностите от използването му също са реалност. И трябва да я вземем предвид."
Спешни стъпки за избягване на трагедията
За да се избегне подобна трагедия в близко бъдеще, Мишел твърди, че е важно да се определи естеството на отговорността, водеща до подобни събития.
"Разбира се, тепърва трябва да се научим как да живеем с алгоритми. Но при никакви обстоятелства използването на каквато и да е технология не трябва да кара издателите на съдържание да избягват своите отговорности“, споделя той.
Самият OpenAI призна, че ChatGPT може да предостави вредни и пристрастни отговори, като добави, че се надява да смекчи проблема чрез събиране на обратна връзка от потребителите.
Отговорност
В дългосрочен план Мишел отбеляза, че е важно да се повиши осведомеността за въздействието на алгоритмите върху живота на хората. Всеки следва да разбере естеството на съдържанието, което хората срещат в интернет.
Източник: Фокус