Корнелия Нинова иска "да опази децата" на България като се противопоставя на образователната система, показва "Дневник".
Един от поводите за това е урок от учебника "Човекът и природата" за 6-ти клас, който разисква темата за различните сексуалности. В свой пост във Facebook Нинова коментира абзац от урока, гласящ:
"Половото влечение обикновено е насочено към представители на противоположния пол. Някои, обаче, откриват, че имат предпочитание към хора от собствения си пол или пък към индивиди от двата пола. Понякога са необходими повече време и опит извън рамките на пубертета, за да може младият човек да определи сексуалната си ориентация".
"Всеки над 18 г. е свободен да избира как да живее живота си. Нашият призив е не закачайте децата.", изказва се Нинова.
Не харесваме “джендърите”, обичаме да побийваме жените си
Борбата срещу т. нар. "джендър идеология" в образованието се превърна в централна тема в предизборната кампания на левицата, която се опитва да възстанови загубата на гласове през последните две години.
"Скъпи родители, нека заедно спрем джендър идеологията в българските училища, детски градини, образователни институции". Така лидерът на БСП завършва своето изказване.
Въпреки това, в случая не е особено ясно срещу какво се противопоставя Нинова.
Дали тя изцяло иска да изключи дебата за различните сексуални предпочитания от образователния процес или смята, че той е подходящ да се дискутира в университета.
В същото време, психолози и учители твърдят, че темата за сексуалността съпровожда подрастващите през целия им живот. Тя е разглеждана в социалните мрежи значително по-рано отколкото в училище, затова е нужно да има балансирано обсъждане.
"Ключът е в намирането на баланс, в казването, че има такива ситуации и има такива хора. Работата на учителя е да подготви децата за реалния свят. Това не трябва да е проблем за никого. Сама по себе си темата не е проблематична, важно е докъде се стига в дълбочината на разсъжденията и да не се преминават определени граници с оглед възрастта", коментира Петър Велков, преподавател по математика в столично училище.
Според Милена Манова, психолог-психотерапевт и преподавател по психотерапия с над 20 годишен опит, децата показват интерес към сексуалността си от най-ранна възраст и разговорът по тази тема е нужен.
"В началото на пубертета е добре да се говори, като се нормализира този разговор. По този начин се предпазваме от стигматизиране и от драматизиране по тази тема.", коментира Манова.
Тя призовава родителите да намерят подходяща форма на разговор с техните деца, в зависимост от етапа на развитието им.