Учени заснеха риба на рекордна дълбочина в океана. Това е рибата от вида Pseudoliparis belyaevi. Тя плува на дълбочина 8336 метра под морското равнище. И се намира в близост до крайбрежието на Япония.
Virgin Orbit на Ричард Брансън обяви фалит
Това я прави най-дълбоководната риба, регистрирана някога. Досегашният рекордьор бе забелязан на 8178 метра в Марианската падина, предава Би Би Си, информацията цитира сп. "Обекти".
Учените казват, че рибата е "много близо до" максималната дълбочина, на която може да оцелее която и да е риба.
"Ако този рекорд бъде счупен, то това ще се случи със съвсем малко – с едва няколко метра“, казва професор Алън Джеймисън. Той е учен от Университета на Западна Австралия, занимаващ се с дълбоководни изследвания.
Видът
Рибата охльов е млад екземпляр от вида Pseudoliparis. Но според Би Би Си учените не са уловили екземпляр, за да идентифицират вида напълно.
Вместо това те се сдобили с няколко риби малко по-високо във водата - на 8022 метра – и те са идентифицирани като Pseudoliparis belyaevi. По този начин специалистите поставят рекорд и за риба, уловена на най-големи дълбочини.
Предишното наблюдение на риба на най-голяма дълбочина (на мариански охлюв) е направено на 8178 метра в Марианската падина. Следователно новото откритие подобрява рекорда за дълбочина със 158 метра.
Животът им
Рибите охлюви живеят в най-дълбоката част на океана, известна като хадалова зона. Там дълбочините достигат от 6000 до 11 000 метра. На мястото няма абсолютно никаква светлина, казват от Националната асоциация за океански и атмосферни изследвания.
Джеймисън предполага, че новозасечената риба е успяла да оцелее на по-голяма дълбочина от тази в Марианската падина. Защо? Заради малко по-топлите води на Идзу-Огасавара.
"Предполагахме, че най-дълбоководната риба ще е там и че това ще е риба охлюв", казва Джеймисън пред Би Би Си. "Разочаровам се, когато хората ми казват, че не знаем нищичко за морските дълбини. Знаем. Нещата се променят изключително бързо".