Сигнализирай!

Столична община връща 71 млн. лева, получени за инсинератора за горене на боклук

Gospodari.com
Gospodari.com
06.04.2023 г.
60
0

Столична община връща 71 млн. лева, получени за инсинератора за горене на боклук. Решението е на всички политически групи в Столичния общински съвет, пише в. Дневник.

Проектът за инсинератор се финансира по Оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) - над 177 млн. лева, и 134 млн. лева заем на общината от Европейската инвестиционна банка. Обектът трябваше да бъде завършен до 31 декември 2023 г., защото дотогава са плащанията по ОПОС. Това няма как да стане, защото Върховният административен съд определи, че избраният изпълнител не отговаря на изискванията на обществената поръчка и бе отстранен през януари 2023 г.

ГЕРБ поиска с доклад разрешение от СОС да върне получения аванс от 71 млн. лева на управляващия орган по ОПОС. 1.2 лева от аванса вече са разходвани за консултантски услуги, обясни Прошко Прошков от ГЕРБ-СДС на въпрос от "Демократична България".

Това е последният акорд на продължилия над 10 години процес за налагане от ГЕРБ на технологията за изгаряне на софийския боклук.

Целта беше да се осигури допълнителна енергия за отопление на абонатите на "Топлофикация София". Горенето е в инсинератор в близост до центъра на града - на площадка в ТЕЦ София, зад Централна гара.

Какво ще правим със софийските отпадъци?

Кметът Йорданка Фандъкова обяви още на 23 февруари, че въпреки всичко не се отказва от изграждането на инсинератора в ТЕЦ София, припомня изданието. Столичната община ще кандидатства по други програми, но на Министерство на енергетиката. Целта е да довърши цялостния проект за изгаряне на отпадъците на София.

Припмняме, че понастоящем битовите отпадъци от металните кофи се събират от фирми на братя Домусчиеви, Румен Гайтански-Вълка и на бившите собственици на ЦСКА Димитър Борисов и Иво Иванов. Договорите им със Столична община на стойност 425 млн. лв. са с давност до 2025 г.
Камиони закарват боклука в с. Яна, където за 300 млн. лв. е построен модерен завод за преработката му в изсушен отпадък – RDF. След това, този отпадък трябваше да се връща в София. И да се изгаря в инсинератора на “Топлофикация София”, но това пропадна.

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.