Метеорологичният феномен Ел Ниньо се завръща, съобщи Reuters.
Светът може да достигне нов температурен рекорд през 2023 г. или 2024 г. Метеоролозите твърдят, че изменението на климата се дължи на очакваното завръщане на метеорологичния феномен Ел Ниньо.
Досега около три години усещахме действието на феномена Ла Ниня в Тихия океан. Той обикновено понижава леко глобалните температури. Климатичните модели предполага, че светът ще преживее завръщане към урагана, по-топлия аналог, по-късно тази година.
2021 г. се очаква да бъде по-хладна заради феномена “Ла Ниня”
По време на Ел Ниньо ветровете, духащи на запад по екватора, се забавят и топлата вода се изтласква на изток. Така се създават по-високи температури на повърхността на океана.
„Ел Ниньо обикновено се свързва с рекордни температури на глобално ниво. Все още не е известно дали това ще се случи през 2023 г. или 2024 г.“. Това каза Карло Буонтемпо, директор на Услугата на „Коперник“ в областта на изменението на климата.
Климатичните модели предполагат развитие на силен Ел Ниньо към края на годината, каза Буонтемпо.
Осемте най-горещи години в историята на света
Най-горещата година в света досега е била 2016 г., съвпадаща със силното Ел Ниньо. Въпреки че изменението на климата е подхранвало екстремни температури дори в години без това явление.
Последните осем години бяха осемте най-горещи в историята на света. Те отразиха по-дългосрочната тенденция на затопляне, предизвикана от емисиите на парникови газове.
2020 година ще е една от най-топлите в историята, твърдят учени
„Ако Ел Ниньо се развие, има голям шанс 2023 г. да бъде още по-гореща от 2016 г. Като се има предвид, че светът продължава да се затопля, а хората продължават да горят изкопаеми горива“. Това каза Фридерике Ото, старши преподавател в Grantham Institute на Imperial College London. Според него ще се увеличат горещите вълни, сушата и горските пожари.
Учени от ЕС публикуваха доклад в четвъртък, в който се оценяват климатичните крайности, които светът преживя миналата година, петата най-топла година в историята.
Европа преживя най-горещото си лято в историята през 2022 г., докато предизвиканите от изменението на климата екстремни дъждове причиниха катастрофални наводнения в Пакистан, а през февруари нивата на морския лед в Антарктика достигнаха рекордно ниско ниво.
Средната глобална температура в света сега е с 1,2C по-висока, отколкото в прединдустриалните времена. Това се казва в доклада.
Въпреки че повечето от големите източници на емисии в света обещаха да намалят нетните си емисии до нула, глобалните емисии на въглероден диоксид през миналата година продължиха да нарастват.