Гешев се опитва да протака процедурата по уволнението си. Главният прокурор поиска ВСС да отложи разглеждането.
Образуваха дело по въпросите на Гешев
Днес ВСС заседава с една единствена точка - да разгледа по същество искането за уволнението му. То беше внесено на 12 май от шестима членове на Прокурорската колегия на съвета. Преди седмица Пленумът на ВСС прие, че искането е редовно и допустимо и следва да се разгледа и по същество. Това написа СЕГА.
Оказа се обаче, че в 16:30 вчера в съвета е постъпила молба от адвокатката на Гешев. В нея е описано как от 30 май до 2 юни Гешев е командировка в Бургас. Той е там за отдавна планирана и организирана от прокуратурата международна конференция. Адвокатката му Радостина Константинова-Томова (от кантората на Тодор Батков) пък вчера по обяд внезапно се е разболяла и е пратила амбулаторен лист в съвета.
"Видно от диагнозата, която няма да прочета, включително от познанията, които съм добила като съдия, описаното здравословно състояние не е внезапно. Не считам, че имаме основание поради това заболяване да отложим разглеждането на днешното заседание", каза на колегите си Атанаска Дишева. Тя посочи още, че ако прокурорската конференция е била наистина отдавна планирана, то Гешев още миналата седмица е можел да уведоми съвета, че на 1 юни ще отсъства. Освен всичко няма данни какво налага Гешев да присъства в Бургас 4 дни и какво го спира да се яви за половин ден пред съвета. "Приемам този служебен ангажимент за превратно упражняване на права", подчерта Дишева. Според нея няма причина съветът да отложи разглеждането на точката си.
И този път Вероника Имова от съвета играе ролята на адвокат и най-голям защитник на Гешев. (Дъщерята на Имова в момента е прокурорски помощник към кабинета на зам. главната прокурорка Пламена Цветанова.)
С 14 на 5 гласа обаче съветът реши да не отлага разглеждането на точката.
После кадровиците се занимаха с друго искане - производството по уволнението на Гешев да бъде спряно, докато Конституционният съд не се произнесе по искането на Гешев да тълкува мандата и правомощията на Висшия съдебен съвет. Дишева обаче припомни, че Гешев е поискал тълкуване на Конституцията, а не обявяване на противоконституционни на текстове от закона. Т.е. няма основание за спиране. И в този случай в ролята на адвокат на Гешев влезе Имова.
Гешев е пратил в съвета и списък с доказателствени искания.
Какво се твърди в искането за уволнение?
Според вносителите на искането - Калина Чапкънова, Йордан Стоев, Георги Кузманов, Гергана Мутафова, Огнян Дамянов и Светлана Бошнакова, Гешев е нарушил служебните си задължения като пряко се е намесил в разследването на взрива, който избухна край бронираната му кола на 1 май. Гешев е наредил устно до мястото на взрива да бъде допуснат станалия вече митичен израелски експерт.
В отговора си до съвета Гешев твърди, че не е извършил никакво нарушение, а твърденията на шестимата са "юридически несъстоятелни". Неговата теза е, че няма как да е допуснал служебно нарушение, защото 1 май попада в периода 28 април - 17 май, когато по негова заповед функциите му за изпълнявани от заместника му Борислав Сарафов. Гешев твърди още, че дори да е изпълнявал задълженията си на главен прокурор, то след взрива вече е имал качеството на пострадал и нямало как да изпълнява служебни задължения във връзка с това дело. Гешев прилага и своя заповед от 17 май материалите във връзка с взрива, които постъпват в администрацията му или във върховната прокуратура, да се разпределят от две от неговите заместнички.
На 22 май срещу Гешев беше внесено и второ искане за уволнение. То още не е разгледано по допустимост. Би трябвало съветът да заседава по темата в понеделник. За тогава обаче Гешев е уведомил съвета, че от 5 до 9 юни е в отпуск. Болничният лист на адвокатката му също обхваща и 5 юни.
Нужно е мнозинство, но дали го има?
Междувременно с промени в НПК и Закона за съдебната власт нужното мнозинство за уволнение на главния прокурор беше намалено от 17 на 13 гласа. Промените обаче още не са обнародвани в "Държавен вестник". Очаква се това да стане утре. Те ще влязат в сила 3 дни след публикуването им в ДВ. Затова дори да бяха "пуснати" от президента Румен Радев още за броя на ДВ този вторник, то днес нямаше да са в сила. Освен това Гешев се кани да ги атакува пред Конституционния съд, което пък ще спре процедурите за уволнението му.
В момента изглежда, че силите в съвета са така разпределени, че няма мнозинство от 17 срещу Гешев. 13 обаче вероятно биха се събрали.