Сигнализирай!

Ето кои са най-честите нарушения на трудовите права в България

Gospodari.com
Gospodari.com
24.06.2023 г.
57
0

Ето кои са най-честите нарушения на трудовите права в България. Te са посочени в новия доклад на КНСБ, представен тази седмица.

Това е осмият пореден доклад на конфедерацията за нарушенията на трудовите права. “С тези доклади целим да привлечем вниманието на обществеността и на тези, които вземат решения, за да чуят какви са притесненията на работещите българи и къде и как се нарушават драматично правата им”. Това заяви президентът на синдиката Пламен Димитров.

Тази година докладът би могъл да се преименува на “Доклад за експлоатация на работещите в България”, пък добави вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов.

Инспекцията по труда обяви кои договори за работа са най-сигурни

Докладът, както всяка година, ще бъде изпратен до Министерството на труда и социалната политикаГИТ, прокуратурата.

Според данни от ИА “Главна инспекция по труда” броят на извършените проверки е 42 396. А констатираните нарушения от инспекцията са 191 200. Това означава, че на една проверка инспекторите констатират средно 4,5 броя нарушения.

През 2021 г. статистиката сочеше 4 броя нарушения на проверка. Това означава, че за 2022 г. има увеличение. Тук става въпрос за проверки, които са извършени. "А колко не са и колко предприятия не са били инспектирани, остава само да гадаем", отбеляза Капитанов. "Излиза, че в България има два закона, за които не е ясно кой е по-нарушаван от другия – единият е Кодексът на труда, другият е Законът за нарушения по пътищата."

През 2022 г. към структурите на конфедерацията са подадени общо 19 625 сигнала за нарушения

Както инспекцията по труда, така и КНСБ, констатират, че най-много нарушения има в сферата на основните и безопасни условия на труд – 3862 броя. На следващо място са нарушенията по повод заплащането на труда (2940), а на трето – работното време и почивките (2455).

По отношение на нарушенията при започване на работа, Капитанов обърна внимание на непредоставяне на длъжностна характеристика и на копие от удостоверение за регистрация на сключен трудов договор в НАП, както и липсата на сключен писмен трудов договор.

Капитанов обърна внимание, че за пръв път в България са констатирани и нарушения при извършване на работа от разстояние. КНСБ констатира близо 200 такива – хората се оплакват, че работят от разстояние без тяхното съгласие.

Относно нарушенията по повод заплащането на труда, най-голям брой подадени сигнали има относно неполучаването на допълнително възнаграждение за работа, извършвана вместо отсъстващ колега (563).

Експлоатация има и при нарушенията, свързани с работното време и почивките. 

“Хората масово не успяват да използват своите почивки. Остават на работа след работно време, нямат възможност и за технологични почивки. Това води до пренатоварване и стрес на работното място”.

Сред най-честите нарушения при прекратяване на трудови правоотношения са забавянето на връщането на трудовата книжка и други ключови документи (367). През миналата година 160 сигнала са получени относно това, че работодателят не внася осигурителни вноски в определените от закона размери и срокове.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.