Сигнализирай!

Спор за имот в Овча купел може да блокира изграждането на парк

Gospodari.com
Gospodari.com
26.06.2023 г.
177
0

Спор за имот в Овча купел може да блокира изграждането на парк, пише Дневник. Преди седмица докладът за подробния устройствен план изненадващо бе отложен.

Господарите сгащиха хитреца с имотната далавера в Овча купел

За този парк се говори и обещава от поне десет години. Бездействието на общината обаче активира интереса към огромния празен терен, наричан сега "Кучешката поляна". Първите проекти за парка постепенно се свиват заради частни имоти, оказали се в чертите му.

През 2018 г. става ясно къде точно ще са метростанциите в кв. "Овча купел". Едната - "Мизия", е само на 150 м от "Кучешката поляна". Именно в този пояс между метростанцията и поляната сега усилено се строят блокове. Само един терен от 6.2 дка още е празен, макар по Общия устройствен план (ОУП) на София да е с предназначение "Жг" . За високо жилищно строителство.

"Проектът за парка допълнително е орязан, като са извадени нови 6 дка. Извадени са и общински терени, за които се предлагаше да се ползват за обезщетение на частни имоти в парка. Оставяйки и тях за бъдещо строителство". Това алармира във Facebook, Войслав Тодоров, бивш общински съветник, сега активист на "Изправи се.БГ".

Към него нямало реституционни претенции, а и бил без административен адрес, само с кадастрален, показала проверка на район "Овча купел". Преди изграждането на жилищния комплекс теренът е бил частен, но притежателите му са били обезщетени с други имоти от общината. Те по-късно поискали да запазят другите имоти и нямат претенции към този, обясни районният кмет на "Овча купел" Ангел Стефанов от "Демократична България". По тази логика той е актувал терена като частна общинска собственост през януари 2020 г.

"Идеята е този имот (означен с 3 на картата) да го заменим с частните имоти (означени с 1, 1А и 2), попадащи в парка. И така да се отвори повече зеленото пространство там", каза Стефанов.

снимка: Дневник

Битката е за бъдещ приход от 40 млн. евро

Този общински имот (3) с площ 6.2 дка се оказва най-апетитния свободен терен за жилищно строителство в района. От едната му страна ще е огромен зелен парк. А от другата - метростанция. "Пазарната му цена е около 7 млн. лв., защото в него позволеното строителство е за над 20 хил. кв.м. Това прави поне 40 млн. евро приходи от продажбата на жилища при 2000 евро/кв.м", изчислява кметът.

Вероятно и други са си направили подобна сметка, защото в районната администрация се появяват кандидати с претенции, че са собственици на имота, който вече е актуван като общински.

Косиш тревата 10 години и имотът става твой

Първо двама братя, А.С. и Й.С., които от години отглеждат крави, обявяват, че са го придобили "по давност". Родителите им сеели царевица в него, а после те пасели животните в имота. Братята завеждат дело през 2020 г. и с трима свидетели убеждават Софийския градски съд (СГС), че фактически те владеят имота от десетилетия. "Демонстрират собственост чрез косене на трева, отглеждане на животни, поправка на ограда". Това са част от мотивите на съдия Даниела Христова, която е командирована от Варна в СГС, след като двама съдии по това дело са сменени. Свидетелите по делото на район "Овча купел", които ще представят доказателства, че имотът е общински, не са допуснати за изслушване. На 15 март 2023 г. съдия Христова обявява двамата братя за собственици. Сега район "Овча купел" обжалва решението в Софийския апелативен съд.

"Като юрист избягвам да коментирам съдебни решения, но ще си позволя да кажа, че мотивите на съда са крайно неубедителни и противоречиви". Така коментира решението на СГС председателят на СОС Георги Георгиев, който преподава в Юридическия факултет на Софийския университет.

Активистите срещу презастрояването на "Овча купел" познават от години братята ищци и негодуваха пред "Дневник", че районният кмет не ги е уведомил за делото в СГС. Те били готови да свидетелстват, че няма как имотът да е на братята. "Сега братята кравари водят дела да завладеят и други имоти, затова искаме да участваме в делото в апелативния съд". Това настоя Юлия Рашева от инициативния комитет "Овча купел" дишай".

И втори собственик на същия имот се появява

Докато се води делото в СГС, същият апетитен имот (означен с 3) е обявен за публична продан от частния съдебен изпълнител Милен Бъзински, за да се погаси дълг. Като собственик се представя Мирослав Огнянов Лазаров, който показал нотариален акт от 1978 г. на името на баща му, но за 5 дка. Обявената начална цена на търга е 1.2 млн. лв. По искане на кмета Йорданка Фандъкова е извършена проверка в Агенцията по вписванията, която установява, че в архива няма копие от такъв нотариален акт. По тази причина район "Овча купел" спира публичната продан и сезира прокуратурата. "Дълбоко се съмняваме в този нотариален акт и заведохме дело по този случай", коментира кметът на района.

Изборът сега е между орязан парк или... въобще без парк

"Сега спорим с главния архитект на София Здравко Здравков дали да изрежем спорните имоти и да придвижим плана за парка. Или да спрем цялата процедура и да чакаме окончателните решения на съда", казва кметът Стефанов. Той е за първия вариант, защото при изчакването не се знае след колко години ще приключат делата и дотогава може да се появят още претенции и за други части от парка. "Ако делата за имот (3) завършат в наша полза, частните имоти (1, 1А и 2) после ще бъдат приобщени към парка", уточнява той.

Основният дял от земята, отредена за парк "Кукуряк", е притежание на БАН. Има уговорка между Столичната община и район "Овча купел" с ръководството на академията да прехвърлят собствеността на общината, заяви Стефанов. Срещу това в парка ще се изгради астрономическа обсерватория. Ако процедурата за плана на парка се отложи във времето, не се знае при бъдеща смяна в ръководството на БАН дали уговорката ще важи. Това се опасява кметът на района.

Отложеният доклад ще се върне за гласуване

На 22 юни Георгиев организира втора среща в Столичната община с активистите от "Овча купел". На тях са "предоставени всички чертежи и проекти", съобщи той на страницата си във Facebook. Георгиев е уверил гражданите, че е по-добре да не се чака решението на апелативния съд за имота от 6.2 дка. А отложеният доклад за парка да влезе за гласуване в СОС. "Няма причина общинският съвет да не разгледа подробния план за парка, защото това е единственият начин да бъде гарантирано реалното му изграждане, без да се чака приключване на делото". Това написа той след срещата. Така Георгиев подкрепи варианта, предпочетен и от районния кмет.

Очаква се отложеният доклад да бъде включен в заседанията на ресорните комисии още следващата седмица, за да бъде гласуван на сесията на СОС на 29 юни.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.