Сигнализирай!

"Аз не съм робот": Ботовете решават по-бързо тестовете от хората

Gospodari.com
Gospodari.com
15.08.2023 г.
92
0

"Аз не съм робот": Ботовете решават по-бързо тестовете от хората. Става въпрос за тестовете CAPTCHA, които са използвани от уеб сайтовете за проверка дали потребителят е човек. Оказва се, че те не са толкова ефективни, защото ботовете могат да ги решават по-бързо и по-точно от хората, пише technews.bg.

CAPTCHA е съкращение от Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart, което означава „Напълно автоматизиран публичен тест на Turing за разграничаване на компютри и хора“. Тези тестове обикновено включват идентифициране на изкривени букви, изображения на определени предмети и животни или изпълнение на прости аритметични задачи.

Тестовете CAPTCHA са създадени, за да решат един от най-наболелите проблеми в интернет: използването на ботове за  престъпни цели, включително създаване на фалшиви акаунти и отзиви в уеб ресурсите. Но ново проучване на изследователи от Калифорнийския университет в Ървайн (UCI) е установило, че CAPTCHA тестовете не са толкова ефективни, колкото се смяташе досега.

Снимка: iStock

По време на изследването учените са сравнили поведението на ботове с това на 1400 души, които са били помолени да решат 14 000 различни теста.

Резултатите са категорично в полза на ботовете – те печелят срещу хората, отбелязва The Times в публикация за изследването.

Когато хората са помолени да решат тестове за изкривен текст, те отделят от 9 до 15 секунди. Отговарят правилно само в 50-84% от времето, докато ботовете преминават същите тестове за по-малко от секунда с точност 99,8%.

Един от съавторите на изследването - професор Джийн Цудик от UCI, смята, че са необходими по-добри решения за борба с ботовете. „Защо продължаваме да използваме технология, която почти никой не харесва, струва толкова много. И е неефективна срещу ботове?“, пита риторично ученият.

Той предполага, че една от причините за използване на CAPTCHA са големите доставчици в интернет. Те правят пари от продажбата на услугите си и нямат стимул да изоставят начина си на работа. Професорът и колегите му са анализирали 200 от най-популярните сайтове и установяват, че 120 от тях използват CAPTCHA тестове.

Цудик се съмнява, че ще бъде създаден CAPTCHA формуляр, който да издържи изпитанието на времето. Според него ботовете в крайна сметка ще се окажат победители в тази технологична надпревара.

Разбиха руска ферма за ботове, създавала по 500 фалшиви акаунта дневно (снимки)

Изборът на редактора
Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.