Сигнализирай!

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" засне мъглявината Пръстен (снимки)

Gospodari.com
Gospodari.com
21.08.2023 г.
55
0

Космическият телескоп "Джеймс Уеб" засне мъглявината Пръстен с невиждани досега детайли. Това съобщи сайтът на Европейската космическа агенция, цитиран от БТА.

Мъглявината Пръстен е сред най-забележителните обекти, които се наблюдават от Земята. Открита е през 1779 г. от астрономите Антоан Даркие дьо Пелпоа и Шарл Месие и е включена в Каталога на Месие. Двамата астрономи са попаднали на мъглявината Пръстен, опитвайки се да наблюдават пътя на комета през съзвездието Лира.

https://twitter.com/esa/status/1693626224747094229

Образувана е от звезда, изхвърляща външните си слоеве. Пръстеновидната мъглявина е архетипна планетарна мъглявина. Обектът е познат и като M57 и NGC 6720 и се намира сравнително близо до Земята - на около 2500 светлинни години разстояние.

“Джеймс Уеб” заснел мистериозни звезди, направени от тъмна материя (снимки)

Новите снимки на телескопа "Джеймс Уеб" са с безпрецедентна разделителна способност и спектрална чувствителност. Изображенията разкриват уникални детайли. Изображението от инфрачервената камера (NIRCam) показва сложни детайли от нишковидната структура на вътрешния пръстен. Изображението от другия инфрачервен инструмент (MIRI) показва детайли в концентричната структура на другите части от мъглявината.

https://twitter.com/NASAWebb/status/1693625978654777552

Цветният голям пръстен е съставен от газ, изхвърлен от умираща звезда в центъра на мъглявината. Тази звезда е напът да се превърне в бяло джудже - малко, плътно и горещо тяло, което е финалът на еволюцията при звездите като Слънцето.

Наблюденията на мъглявината са част от програмата на телескопа. "Джеймс Уеб" е съвместен проект на НАСА, Европейската космическа агенция и Канадската космическа агенция.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.