Министерството на финансите иска гъбарите и билкарите да плащат патентен данък. От ведомството настояват данъчните промени да обхванат брането на гъби, семена, билки и диви плодове. Като мотив се посочва изсветляването на сектора, предаде NOVA.
"Нашата работа е много трудоемка. Ставаме посред нощ, пътуваме, постоянно сме на терен и изкарваме една нормална заплата за поддържане и грижа на семейството". Това разказва Росен Иванов, чийто основен поминък вече 14 години е ловът на трюфели.
В момента гъбарите и билкарите се облагат с 10% от годишния им доход. Предложението на МФ е вместо това да има фиксиран патентен данък към съответната община. А размерът да варира между 240 и 480 лв. годишно.
"Не всяка година обаче има трюфели на едни и същи места", споделя Росен. Той е притеснен, че така патентен данък, платен на една община, на практика ще ограничи ловците да търсят в друга.
"Поради сушата колегите са тръгнали из цяла България. Има 265 общини и ако трябва да платим на половината от тях, за да можем да работим, всичко се обезсмисля. Ние не искаме да сме роби на държавата", категоричен е Иванов.
Експерти споделят, че промените могат да донесат допълнителна данъчна тежест за по-дребните берачи на гъби и билки.
Пламен Донев, експерт по данъчно-правни услуги коментира, че "до този момент трябваше облагането да се осъществява от фирмите, които изкупуват, които трябва да издадат документ, да удържат данъка и да го декларират пред НАП. Обяснението на МФ е че в момента контролните дейности не са ефективни, тъй като секторът е сив".
Ведомството обаче не включва в предложението си оценка за очаквани приходи. "Индикациите са, че явно МФ и НАП вдигат ръце - до момента не са успели почти нищо да събират, а смята, че сега поне тази фиксирана сума ще влиза в общините като приход", посочи Донев.
Берачите се заканиха да излязат на протест. Те настояват да продължат да плащат на база приходите си.
След легализацията в Орегон хиляди се записаха за терапия с халюциногенни гъби
"При нас има много хора, които излизат само събота и неделя да си подпомогнат доходите, те трябва да плащат абсолютно същото като хората, които се занимават само с тази дейност. Който колкото извади, точно за толкова си плаща данъка. Вадиш малко, плащаш малко". Това иска Светлозар Сидеров - председател на Националния съюз на ловците на трюфели в България.