Рафинерията на „Лукойл ” в Бургас е в процес на продажба, обяви Василев. България е наложила наказателни данъци върху притежаваните от Русия петролни и газови компании, в опит да ги направи по-малко рентабилни и да принуди тях и техните европейски купувачи да търсят други възможности. Това казва финансовият министър Асен Василев пред Financial Times в специален материал за страната ни и руските енергийни маневри.
„Вероятно има икономическа полза от смяната на собствеността върху рафинерията“, посочва Василев пред Financial Times. И допълва: „Имаме индикации за интерес“.
Правителството не участва в продажбата на рафинерията, която доставя на международни клиенти повече от половината от продукцията си. Страната обаче ще запази въведените наказателни мерки, докато не се включат нови собственици.
„Лукойл” с 1,8 млрд. лв. свръхпечалба, а в някои бензиностанции горивата минаха з лв. (видео)
Изданието припомня, че България въведе акциз от 20 лева за мегаватчас транзитен руски газ, дни след като удари притежаваната от Русия рафинерия „Лукойл“ на брега на Черно море с 60% данък върху печалбата.
Основната цел и на двете мерки е да се изтласкат руснаците от европейския пазар.
В публикацията се отбелязва, че страната ни е направила драстичен обрат след идването на новото правителство на власт през май. До съвсем скоро страната беше тясно свързана с Москва и не желаеше да се отърси от зависимостта си от руските въглеводороди, посочва Financial Times. В материала се допълва, че страната не консумира повече руски газ. Все още обаче един вид помага на други страни Европа, които продължават да консумират руски газ, като Сърбия и Унгария.
„Газпром“ прекъсна доставките за България скоро след началото на войната на Русия в Украйна, но позволи използването на своята газопроводна мрежа за снабдяване на Сърбия и Унгария. Това са две от най-проруските правителства в Европа, посочва изданието.
Унгарският външен министър Петер Сиярто разкритикува увеличението на таксата за транзит на газ като „неприемливо . . . закон с неясна предистория“. Във видео от енергиен форум в Русия, където Сиярто беше единственият министър на ЕС, той го нарече „пореденопит да се подкопае енергийната сигурност на Унгария и енергийното сътрудничество между Унгария и Русия“.
България има право да налага такса върху руския газ, обяви Денков (видео)
Българският финансов министър Асен Василев посочва, че целта не е газът да стане по-скъп за потребителите в Унгария и Сърбия. А „Газпром“ да направи по-малко изгодно доставянето на газ през България.
„Новият данък е . . . напълно в съответствие с целите на ЕС за намаляване на зависимостта на ЕС от руските изкопаеми горива. Тъй като повечето договори на "Газпром" се определят на мястото на доставка в дадена страна, данъкът най-вероятно няма да окаже влияние върху цените на газа надолу по веригата“, казва той. И допълва, че това само ще намали печалбите на „Газпром“.
Василев отбелязва, че правителството е уведомило Брюксел за промените.
Наскоро наложеният 60-процентов данък върху печалбите на бургаската рафинерията ще бъде намален само до 15% след продажбата, става ясно още от думите на финансовия министър.