Сигнализирай!

Учени твърдят, че морските звезди са една от най-големите заплахи за коралите

Gospodari.com
Gospodari.com
20.10.2023 г.
66
0

Младите морски звезди от вида Трънен венец са най-голямата заплаха за коралите наред с глобалното затопляне, пише сп. Global Change Biology. Учени от университета на Сидни са установили, че младите екземпляри от този вида са устойчиви на морските топлинни вълни, които убиват коралите. 

Морските звезди се срещат в Големия бариерен риф и на други места в Индо-Тихоокеанския регион. Те вече нанасят повече щети на коралите, с които се хранят, отколкото който и да е друг техен родственик. Те отстъпват само на бурите и избелването, дължащо се на повишаването на температурата на морето. Заради опустошителното им въздействие върху кораловите рифове тези хищни животни предизвикват сериозно безпокойство у еколозите.

въпросният вид морска звезда

Откриха "риф от пластмасови корали" в Егейско море (видео)

Количеството храна, което изяждат морските звезди, варира според сезона и рифовете

Отделен екземпляр от вида може да погълне между 100 и 300 квадратни сантиметра на ден. За целите на изследването авторите му са направили експеримент, в който младите морски звезди са показали по-голяма поносимост към топлина от възрастните екземпляри. Това означава, че дори при нарастващ топлинен стрес заплахата за кораловите колонии от тези животни ще се увеличава.

"С помощта на модел за измерване на температурата установихме, че младите екземпляри от вида Трънен венец могат да понесат почти три пъти по-интензивна топлина от тази, която причинява избелването на коралите.", казва Мария Бърн, морски биолог и ръководител на изследването. 

Предишни изследвания на екипа показват, че морските звезди от този вид могат да прекарат до шест години като млади екземпляри. Това означава, че те могат да изчакат да отмине ефектът от периодични избелвания на рифа и да се хранят с него, когато той се възстанови.  Биолозите отбелязват, че изчезването на естествените врагове на хищните морски звезди е благоприятствало разпространението им.

Коментирай

За да коментираш, трябва да влезеш
в профила си или да се регистрираш!

Вход / Регистрация
Реклама

Още от Новини

Реклама

Трябва да влезеш в профила си, за да използваш тази функционалност.