Лорънс Фосет, който стана вторият пациент с трансплантирано генномодифицирано сърце от прасе, почина на 58-годишна възраст, съобщиха от Медицинския център на университета в Мериленд.
Мъжът, който страдаше от неизлечимо сърдечно заболяване, беше опериран на 20 септември и живя почти шест седмици след това.
"Г-н Фосет постигна значителен напредък след операцията си, участвайки във физиотерапия и прекарвайки време със семейството си. През последните дни сърцето му започна да показва първоначални признаци на отхвърляне - най-значимото предизвикателство при традиционните трансплантации, включващи и човешки органи. Въпреки големите усилия на медицинския екип, г-н Фосет в крайна сметка почина на 30 октомври.", се казва в съобщението на университета.
Почина мъжът с трансплантирано сърце от генномодифицирано прасе
Първият човек с трансплантирано генетично модифицирано сърце от прасе почина два месеца след операцията през март миналата година. И в двата случая органите са доставени от базираната в Блексбърг, Вирджиния, компания "Ревивикор". Сърцата имат 10 генетични модификации - изключени са някои свински гени и са добавени някои човешки, за да се направят по-приемливи за човешката имунна система.
Пациентът в терминален стадий на сърдечна недостатъчност е постъпил в медицинския център на 14 септември. Според лекарите традиционните методи за трансплантация не са били подходящи за неговия случай. На 15 септември е издадено разрешение за операция.
Ксенотрансплантациите - трансплантации на животински органи на хора, дълго време са възпрепятствани заради имунната система на човека, която отхвърля животинската тъкан.